REKLAMA

Uroczystości z okazji Dnia Sybiraka (FOTO)

17 września obchodzimy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie członków rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków.

1_17

Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Spotkanie otworzyła prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie Danuta Zbyszyńska, która w przemówieniu okolicznościowym nawiązała do trudnej historii zesłańców doświadczonych gehenną pobytu w łagrach i obozach niewolniczej pracy. Podkreśliła również, jak ważna jest pamięć o tym, co przeżyli Polacy na Wschodzie.

– Ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypadający na 17 września Dzień Sybiraka niech będzie hołdem dla wszystkich zesłanych Polaków – dla tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, dla tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania oraz tych, którzy osiedlili się w różnych zakątkach świata. Niech pamięć o nich trwa w świadomości kolejnych pokoleń. Korzystając ze sposobności dziękuję Wam, drodzy Sybiracy, że tu jesteście i swoją obecnością świadczycie o tamtych wydarzeniach – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas spotkania okolicznościowego.

W uroczystościach wzięli udział członkowie Związku Sybiraków, przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz podkarpackich samorządów.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

17-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uroczystosci-z-okazji-dnia-sybiraka-foto-6747