Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zdecydowało się wesprzeć walkę służb sanitarnych z pandemią koronawirusa. Jak mówi rektor UR, prof. dr hab. Sylwester Czopek – uczelni udało się podjąć działania na kilku frontach.
Foto: Uniwersytet Rzeszowski
Mimo, iż Uniwersytet Rzeszowski, zgodnie z zaleceniami rządu i GIS, od 13 marca działa w bardzo ograniczonym zakresie, nie prowadzi zajęć w formie tradycyjnej i ograniczył pracę administracji do niezbędnego minimum, nie odciął się całkowicie od świata.
– Zajęcia realizowane są zdalnie, niemal wszystkie sprawy można załatwić za pośrednictwem elektronicznych form komunikacji, jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym w Urzędzie Wojewódzkim i szukamy możliwości wsparcia działań mających na celu ograniczenie pandemii – mówi prof. Sylwester Czopek, Rektor UR.
Dzięki jednorazowemu zwiększeniu subwencji przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 250 000 złotych, Uniwersytet Rzeszowski będzie mógł zakupić specjalistyczny sprzęt do diagnostyki COVID 19 (RT-PCR model 7500).
– Oczywiście nie chcemy narażać członków społeczności akademickiej UR na niepotrzebne ryzyko, więc, w ramach specjalnego porozumienia sprzęt zostanie użyczony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która będzie realizowała testy na obecność wirusa – mówi prof. dr hab. Artur Mazur, Prorektor Kolegium Nauk Medycznych.
Pracownicy wspierają
Zakup i użyczenie dodatkowego urządzenia to nie wszystko. Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowskie wspierają również pracownicy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor Izabela Zawlik i profesor Jacek Tabarkiewicz zdecydowali, że użyczą Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE wykorzystywany w swoich laboratoriach sprzęt diagnostyczny:
W pełni automatyczna stacja robocza do izolacji DNA/RNA.
Mikrowirówka – model MINISPIN Plus 020-5453-013.
Blok grzejno-chłodzący model Thermoshaker TSC.
Termoblok – model termomixer Comfort 5355.
Wytrząsarka – model Vortex iSWIX JR VT.
Mikrowirówka – model SIGMA 1-14K.
Pipeta automatyczna 2-20 uL.
Pipeta automatyczna 10-100 uL.
Pipeta automatyczna 100-1000 uL.
– Mamy nadzieję, że ten rodzaj wsparcia przyczyni się do szybszego opanowania sytuacji i umożliwi oczekiwany powrót do normalności – dodaje prof. Artur Mazur.
Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego również pomagają
Nie tylko władze i pracownicy UR wspierają działania na rzecz powstrzymania pandemii. W ramach proponowanego przez rząd wolontariatu grupa studentów Kolegium Nauk Medycznego zaangażowani się w pomoc rzeszowskiemu sanepidowi. Sześcioro studentów kierunku lekarskiego uczestniczy w procedurach diagnostycznych prowadzonych w rzeszowskiej WSSE.
Specjaliści z Uniwersytetu Rzeszowskiego stale monitorują sytuację i wspierają działania służb sanitarno-epidemiologicznych w każdy dostępny sposób. Przypominają również o przestrzeganiu zaleceń GIS i ograniczeń wprowadzonych przez rząd.
Źródło: Uniwersytet Rzeszowski / materiały nadesłane
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.