REKLAMA

Uniwersytet Rzeszowski pomaga w walce z koronawirusem

Kolegium Nauk  Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zdecydowało się wesprzeć walkę służb sanitarnych z pandemią koronawirusa. Jak mówi rektor UR, prof. dr hab. Sylwester Czopek – uczelni udało się podjąć działania na kilku frontach.

 6_8

Foto: Uniwersytet Rzeszowski

Mimo, iż Uniwersytet Rzeszowski, zgodnie z zaleceniami rządu i GIS, od 13 marca działa w bardzo ograniczonym zakresie, nie prowadzi zajęć w formie tradycyjnej i ograniczył pracę administracji do niezbędnego minimum, nie odciął się całkowicie od świata.

Zajęcia realizowane są zdalnie, niemal wszystkie sprawy można załatwić za pośrednictwem elektronicznych form komunikacji, jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym w Urzędzie Wojewódzkim i szukamy możliwości wsparcia działań mających na celu ograniczenie pandemii – mówi prof. Sylwester Czopek, Rektor UR.

Dzięki jednorazowemu zwiększeniu subwencji przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 250 000 złotych, Uniwersytet Rzeszowski będzie mógł zakupić specjalistyczny sprzęt do diagnostyki COVID 19 (RT-PCR model 7500).

Oczywiście nie chcemy narażać członków społeczności akademickiej UR na niepotrzebne ryzyko, więc, w ramach specjalnego porozumienia sprzęt zostanie użyczony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która będzie realizowała testy na obecność wirusa – mówi prof. dr hab. Artur Mazur, Prorektor Kolegium Nauk Medycznych.

Pracownicy wspierają

Zakup i użyczenie dodatkowego urządzenia to nie wszystko. Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowskie wspierają również pracownicy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor Izabela Zawlik i profesor Jacek Tabarkiewicz zdecydowali, że użyczą Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE wykorzystywany w swoich laboratoriach sprzęt diagnostyczny:

 1. W pełni automatyczna stacja robocza do izolacji DNA/RNA.
 2. Mikrowirówka – model MINISPIN Plus 020-5453-013.
 3. Blok grzejno-chłodzący model Thermoshaker TSC.
 4. Termoblok – model termomixer Comfort 5355.
 5. Wytrząsarka – model Vortex iSWIX JR VT.
 6. Mikrowirówka – model SIGMA 1-14K.
 7. Pipeta automatyczna 2-20 uL.
 8. Pipeta automatyczna 10-100 uL.
 9. Pipeta automatyczna 100-1000 uL.

Mamy nadzieję, że ten rodzaj wsparcia przyczyni się do szybszego opanowania sytuacji i umożliwi oczekiwany powrót do normalności – dodaje prof. Artur Mazur.

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego również pomagają

Nie tylko władze i pracownicy UR wspierają działania na rzecz powstrzymania pandemii. W ramach proponowanego przez rząd wolontariatu grupa studentów Kolegium Nauk Medycznego zaangażowani się w pomoc rzeszowskiemu sanepidowi. Sześcioro studentów kierunku lekarskiego uczestniczy w procedurach diagnostycznych prowadzonych w rzeszowskiej WSSE.

Specjaliści z Uniwersytetu Rzeszowskiego stale monitorują sytuację i wspierają działania służb sanitarno-epidemiologicznych w każdy dostępny sposób. Przypominają również o przestrzeganiu zaleceń GIS i ograniczeń wprowadzonych przez rząd.

Źródło: Uniwersytet Rzeszowski / materiały nadesłane

02-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uniwersytet-rzeszowski-pomaga-w-walce-z-koronawirusem-6871-00r2kc