REKLAMA

Uniwersytet Rzeszowski bez władz. Kto zostanie nowym rektorem?

RZESZÓW / PODKARPACIE. Profesor Aleksander Bobko zakończył pracę rektora na UR. 1 grudnia został sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa. Jeszcze przez 10 dni uczelnią kierował będzie prof. Sylwester Czopek. Komu na kolejne lata zaufa senat UR? 

Dotychczasowy rektor, profesor Aleksander Bobko, startował w ostatnich wyborach do Senatu z listy PiS. Udało mu się uzyskać mandat, co nie przeszkadzało w sprawowaniu obowiązków na uczelni. Nowo wybrany minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mianował jednak Bobkę na wiceministra w swoim resorcie. Były rektor władzę powierzył w ręce profesora Sylwestra Czopka – prorektora UR ds. nauki. Rzeszowską uczelnią będzie kierował do 17 grudnia, kiedy to senat UR wybierze rektora zastępczego.

To pierwszy raz, kiedy wybrany rektor nie dokończył swojej kadencji na UR. W konsekwencji uczelniany senat musiał wdrożyć w życie uchwałę pozwalającą na wybór nowego zarządcy UR. 17 grudnia władza zostanie powierzona któremuś z prorektorów.

Jak mówi prawo o szkolnictwie wyższym, kadencja jednostek jednoosobowych trwa cztery lata. Wybory rektora na lata 2016 – 2020 rozpoczną się w lutym. Nowy kierownik Uniwersytetu Rzeszowskiego zostanie wybrany w marcu, a stanowisko przejmie z dniem 1 września 2016 roku.

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

(az)

08-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uniwersytet-rzeszowski-bez-wladz-kto-zostanie-nowym-rektorem-az003