REKLAMA

Unijny klimat na rzeszowskim Rynku. Gry, konkursy, zabawy i koncerty… (ZDJĘCIA, FILM)

RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku od samego rana trwa impreza z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Na mieszkańców Rzeszowa oraz gości czeka mnóstwo atrakcji. Poza tym w rzeszowskie MPK zorganizowało 1 maja dzień bez biletu, dzięki czemu pasażerowie mogą podróżować bezpłatnie na wszystkich liniach. Zobaczcie co do tej pory działo się na Rynku i co jeszcze jest w planach?

unia11111

Organizatorem imprez jest Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta i Regionalny Ośrodek Debaty Europejskiej w Rzeszowie. W ramach ogólnopolskich obchodów 10-lecia można bezpłatnie zwiedzić wiele instytucji. Swoje podwoje zwiedzającym otwiera dziś m.in. Podziemna Trasa Turystyczna “Rzeszowskie Piwnice”. – Sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice  możemy bezpłatnie zwiedzać. Wiąże się to z tym, że w 2004 roku została znacznie rozwinięta a skorzystaliśmy przy tym z dotacji unijnych – mówi Janusz Dźwierzyński, kierownik Podziemnej trasy Turystycznej w Rzeszowie.

Na Rynku prezentowana jest wystawa rysunków na temat projektów realizowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka w latach 2007-2013. – Naszym celem jest pokazanie w jaki sposób polsko-słowacka współpraca widziana jest oczami dziecka. W trakcie wystawy na odwiedzających czekają konkursy, quizy, wspólna zabawa i szansa na wygranie różnorodnych nagród mówi Agnieszka Srokosz, specjalistka do spraw informacji i promocji.

Ponadto uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy przygotowali degustację potraw regionalnych pochodzących ze wszystkich państw członkowskich.

Od godziny 15.00 na Rynku wiele będzie się działo.  Przewidziano bowiem blok występów artystycznych, który rozpocznie hymn Unii “Oda do Radości”.

Jednym z przedsięwzięć w ramach imprezy “Unia strzał w 10 – tkę” była “Europejską Grą Miejską”. – Celem imprezy jest  zwrócenie uwagi na fakt, iż dzięki akcesji Polski do struktur UE, Podkarpacie uzyskało znaczne środki finansowe – mówi  Robert Żołynia, z Departamentu Rozwoju Regionalnego UM. – Rozpiętość wiekowa wśród uczestników jest bardzo duża. Najmłodszy ma 4 lata, najstarszy 50. Chcieliśmy aby to była nauka przez zabawę. Zmagania polegały na rozwiązywaniu zagadek oraz pokonywaniu wyznaczonej trasy. Zawodnicy wystartowali w Urzędzie Marszałkowskim a meta w Filharmonii Podkarpackiej – dodaje Robert Żołynia.

Dodatkowo tuż obok Ratusza mieszkańcy mogą odwiedzać Mobilny Punkt Informacyjny z którego przedstawiciele Gminy Miasto Rzeszów przybliżają zainteresowanym ideę i zakres projektu.Unijne pieniądze pochodzą z Regionalnego programu Operacyjnego, ale też z krajowych takich jak Rozwój Polski Wschodniej czy Innowacyjna Gospodarka.

 

01-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

unijny-klimat-na-rzeszowskim-rynku-gry-konkursy-zabawy-i-koncerty-zdjecia-film