REKLAMA

Umowy na powstanie centrów opiekuńczo-mieszkalnych PODPISANE! (ZDJĘCIA)

Przedstawiciele podkarpackich samorządów podpisali wczoraj umowy na utworzenie na swoim terenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych na łączną kwotę ponad 11,8 mln zł. Inwestycje służące osobom z niepełnosprawnościami zostaną wkrótce zrealizowane w gminach Kamień, Trzebownisko, Tryńcza i Rzeszów.

fr
Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, w regionie w najbliższym czasie powstanie 9 centrów opiekuńczo-mieszkalnych – łącznie z samorządami, które dziś podpisały umowy – centra powstaną także w Nowej Sarzynie, Czarnej, Dębicy, Dydni oraz Gaci. Ogólna wartość tych inwestycji to 21,6 mln zł.

Projekty przygotowane przez jednostki samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa, dedykowane tego rodzaju formie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami zyskały uznanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, ponieważ pod względem zatwierdzonych do realizacji wniosków, województwo podkarpackie znajduje się na drugim miejscu w Polsce, tuż za Mazowszem. Są to niezwykle istotne działania, które w ramach programu stworzonego przez rząd, z drugiej strony poprzez działania jednostek samorządu terytorialnego stanowią dobre, naturalne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i będą służyć poprawie ich warunków bytowych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

2_57

Bardzo się cieszę, że Rzeszów dołącza do grona samorządów, które będą mogły ponad 3 mln zainwestować na terenie miasta na rzecz osób niepełnosprawnych. Jakość opieki nad tymi osobami to tak naprawdę wymiar naszego poziomu cywilizacyjnego jako całego społeczeństwa. Bardzo ważne jest to, abyśmy korzystali z nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają jakość tej opieki – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek dodając, że w Rzeszowie powstanie nowy ośrodek przy ulicy Sucharskiego z 20 miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Wśród dzisiejszych beneficjentów znajduje się gmina Kamień, którą w piątek odwiedziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazując promesę o wartości 3 mln zł.

Tamtejsze Centrum obejmie wsparciem 20 dorosłych osób, posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności, w tym 13 osób w ramach pobytu całodobowego i 7 osób w ramach pobytu dziennego. Dla jednych stanie się ono domem, innym zapewni całodzienną opiekę, umożliwiając włączenie osób z niepełnosprawnościami do społeczności lokalnej, pozwalając im w miarę potrzeb na samodzielne i godne funkcjonowanie. Pomoże również w odciążeniu opiekunów w codziennych zajęciach. Niewielki ośrodek będzie gwarantował doskonałe warunki podopiecznym.

O swoich inwestycjach mówili też wójtowie gmin Tryńcza i Trzebownisko. Wójt Ryszard Jędruch powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że centrum opiekuńczo-mieszkalne, które powstanie na terenie gminy Tryńcza będzie służyło 20 mieszkańcom z niepełnosprawnościami, w tym 2 osoby będą mogły skorzystać z pobytu całodobowego. Wysokość kwoty zatwierdzonych środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania to prawie 2,7 mln zł.

3_51

Do gminy Trzebownisko trafi natomiast kwota w wysokości 3 mln zł. – Obiekt powstaje w miejscowości Stobierna, będzie w nim przebywało 20 osób, w tym osoby korzystające z opieki całodobowej – powiedział wójt Lesław Kuźniar.

Głównym celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, poprzez zapewnienie usług zamieszkania w formie pobytu całodobowego lub dziennego.

Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb oraz poprawy jakości życia w swoim środowisku lokalnym.

PUW Rzeszów


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Okiem Polonii w Danii! C-19 jak każda inna choroba! Rząd nie walczy z ludźmi!

tvPolska


30-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

umowy-na-powstanie-centrow-opiekunczo-mieszkalnych-w-regionie-podpisane-7535