REKLAMA

Umowa na budowę Podkarpackiej Linii Aglomeracyjnej podpisana! (WIDEO)

|

Umowa na budowę Podkarpackiej Linii Aglomeracyjnej podpisana! (WIDEO)

JASIONKA / PODKARPACIE. W poniedziałek przed oficjalnym rozpoczęciem Kongresu 590 została podpisana umowa na kolejową inwestycję dla Podkarpacia za ponad 300 milionów złotych. Chodzi o Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i budowę nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce.

IMG_5270

Umowę na PKA podpisali wicemarszałek Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. To olbrzymi projekt dotyczący modernizacji infrastruktury kolejowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 301 milionów złotych.

Projekt realizowany jest przez samorząd województwa podkarpackiego wraz z PKP PLK i dotyczy  budowy oraz modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Najważniejszym elementem tej umowy jest budowa nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki oraz wiaduktu kolejowego. Cieszymy się, że finalizujemy wszystkie umowy dotyczące możliwości uruchomienia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która ma ruszyć na Podkarpaciu już za trzy lata – mówiła podczas podpisania wicemarszałek Ewa Draus.

IMG_5242

Dzisiejszy dzień jest szczególny, gdyż w sposób formalny rozpoczynamy budowę PKA na Podkarpaciu. Kolej aglomeracyjna będzie łączyła wiele miejscowości ze stolicą regionu. Najważniejsza będzie budowa 5-cio kilometrowego odcinka linii do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną także tzw. mijanki i system nowoczesnego sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch – mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak zapowiedział prezes Merchel, linie zostaną zmodernizowane do prędkości 120 km/h. Ireneusz Merchel dodał również, że w miniony piątek został już ogłoszony przetarg na realizację tego zadania. W ramach inwestycji wybudowane zostaną także dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe.

W projekcie oprócz PKP PLK bierze także udział 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego, z którymi umowy zostały już podpisane w urzędzie marszałkowskim 24 września.

Źródło:  
M.Konopka/A.Gorzelak-Nieduży
Fot. D. Kozik
Wideo: S.Kieszkowski
BP UMWP

08-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

umowa-na-budowe-podkarpackiej-linii-aglomeracyjnej-podpisana-wideo-5668-00r2kc