REKLAMA

UM RZESZOWA: PCLA i południowa obwodnica coraz bliżej

RZESZÓW / PODKARPACIE. W ubiegły wtorek (30 marca br.) rzeszowscy radni dali zielone światło pełniącemu funkcję prezydenta Markowi Bajdakowi do kolejnych działań w sprawie dwóch ważnych inwestycji. Chodzi o Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki i południową obwodnicę Rzeszowa. W przypadku PCLA radni wyrazili zgodę na nabycie trzech działek, a w kwestii nowej drogi zgodzili się zabezpieczyć w budżecie miasta prawie 108 milionów złotych niezbędnych na wypłatę odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości.

 

Cieszę się, że radni przyjęli te dwie uchwały. Daje mi to możliwość podejmowania kolejnych kroków, aby te inwestycje mogły wreszcie nabrać realnego tempa – mówi pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.

 

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

3_24

Foto: ZK Architekci

Budowa PCLA to jeden z priorytetów na liście zadań Marka Bajdaka, który od końca lutego pełni funkcję Prezydenta Miasta Rzeszowa. Aby inwestycja mogła się wreszcie zacząć miasto musi stać się właścicielem wszystkich działek. Zgodę na ich wykup wyrazili radni na wtorkowej sesji.

Bez tej decyzji miałbym związane ręce, a inwestycja nadal stałaby w miejscu – mówi Marek Bajdak.

Chodzi o około 20 arów, które należą do prywatnych właścicieli. To teren pomiędzy stadionem a budynkiem klubu. Jedna działka należy też jeszcze do Resovii, ale zgodnie z deklaracją władz klubu zostanie nieodpłatnie przekazana na rzecz miasta. Prace nad podziałem gruntów są już na ukończeniu.

Geodeta zakończył już wszystkie pomiary, teraz wydział geodezji musi je zatwierdzić. Właściciele działek mogą się oczywiście odwołać na tym etapie, ale mam zapewnienie, że tak nie będzie, że zrzekną się tej możliwości. Dzięki temu zakładam, że między 15 a 20 kwietnia będziemy już po rozmowach cenowych, gotowi do podpisania aktu notarialnego – tłumaczy prezydent Marek Bajdak.

Projekt na PCLA jest już gotowy. Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Do dyspozycji sportowców ma być m.in. kryta sześciotorowa bieżnia, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców. Inwestycja ma być dofinansowana z środków Ministerstwa Sportu.

Dopiero jak miasto stanie się właścicielem wszystkich gruntów, będziemy mogli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę a także ubiegać się formalnie w ministerstwie sportu o dofinansowanie na inwestycję – mówi Marek Bajdak.

To ważne, bo obiekt ma kosztować około 100 milionów złotych, a ministerstwo ma przekazać na inwestycję 50 mln złotych. Wsparcie finansowe deklaruje także samorząd województwa.

 

Południowa obwodnica Rzeszowa

139105154_3954041804619344_1162339854804100587_n
Foto: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak dostał także zielone światło na drugą ważną dla Rzeszowa inwestycję – obwodnicę południową. Radni zabezpieczyli w miejskiej kasie około 108 milionów złotych na odszkodowania za domy, zabudowania gospodarcze i działki, które trzeba będzie wykupić.

Ta decyzja pozwoli obecnemu włodarzowi miasta wystąpić do wojewody o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). To rodzaj pozwolenia na budowę, które daje inwestorowi czyli miastu możliwość rozpoczęcia inwestycji. Prezydent Bajdak chce taki wniosek złożyć tuż po świętach.

Urzędnicy wojewody mają 90 dni na wydanie ZRID-u. Rozmawiałem jednak z wojewodą Ewą Leniart i mam zapewnienie, że ta decyzja zostanie wydana jak najszybciej. Oczywiście przy zachowaniu wszystkich niezbędnych procedur – wyjaśnia prezydent Marek Bajdak.

Południowa obwodnica miasta ma mieć długość około 6 kilometrów i ma połączyć ulicę Podkarpacką z aleją Sikorskiego. Koszt budowy szacowany jest na ponad 400 milionów złotych. Projekt został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy. Częścią tej inwestycji będzie budowa najdłuższego w mieście, bo prawie kilometrowego mostu przez Wisłok.

Źródło: erzeszow.pl

04-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

um-rzeszowa-pcla-i-poludniowa-obwodnica-coraz-blizej-3573-00r2kc