REKLAMA

Uczniowie z zagranicy nauczą się wypiekać polski chleb. W Rzeszowie

RZESZÓW. Warsztaty artystyczne, decoupage, malowanie na szkle oraz pobyt i praca w gospodarstwie wiejskim to elementy polskiej kultury, które poznają uczniowie z Chorwacji, Grecji oraz  Hiszpanii. Wszystko w ramach projektu pod nazwą „Różnice łącza Nas”. 

students-829482-m

 

ZDJ.: sxc.hu

Do Rzeszowa przyjechała grupa 40 uczniów oraz nauczycieli z trzech europejskich państw. Przez kilka najbliższych dni będą podróżować, spędzać czas z rówieśnikami oraz poznawać nasza kulturę. Ich pobyt to efekt współpracy placówek oświatowych w ramach programu Comenius. Gościmy delegacje ze szkół podstawowych z Aten, chorwackiej Pozegi oraz Mairena del Aljarafe z Hiszpaniiwyjaśnia Albert Murjas, nauczyciel koordynujący spotkanie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rzeszowie, partnera projektu.

Jednym z celów projektu jest dostrzeganie różnic i podobieństw pomiędzy uczestnikami, a także przekazywanie im swoich wartości w postaci dziedzictwa narodowego danego państwa. – Uczniowie przygotowywali także specjalne prezentacje opisujące swój region, z którego pochodzą, atrakcje turystyczne  oraz kulturę i zwyczaje. Wszystkie prace są przygotowywane w języku angielskim. Goście z zagranicy obejrzą inscenizacje polskich legend przygotowaną przez uczniów oraz tradycyjne polskie tańce i stroje ludowe. Ciekawe powinny być również broszury i filmy ukazujące przepisy kulinarne oraz sposoby przygotowania naszych narodowych potraw  – mówi Mariusz Tomaka, koordynator  projektu.

Uczniowie i nauczyciele z Rzeszowa byli już tego roku w szkołach w Mairena del Aljarafe oraz Pozega. Uczestniczyli w warsztatach artystycznych i archeologicznych, brali udział we wspólnych lekcjach, dzięki czemu poznali systemy edukacji i sposoby pracy podczas różnych przedmiotów. Cenne okazały się także nawiązane kontakty towarzyskie i przyjacielskie, które utrzymywane są do tej porywylicza Anetta Bieniarz, nauczyciel SP nr 10.

Podczas pobytu w Rzeszowie goście będą uczestniczyć Warsztatach Humanistycznych Lego oraz specjalnej lekcji matematyki w języku angielskim. W programie jest poznanie atrakcji turystycznych, stąd tej wycieczka do Krakowa i zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, a także pobyt w Muzeum w Łańcucie, przejście podziemnej trasy w Rzeszowie i obejrzenie fontanny multimedialnej.

Uczniowie i nauczyciele z zagranicy zawitają do gospodarstwa wiejskiego. Podczas pobytu zobaczą pracę rolników, upieką polski chleb, a wszyscy chętni przejadą się bryczką lub nauczą się jeździć konno. Całość zakończy wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy  i ziemniaków. Uczniowie z Chorwacji, Grecji oraz  Hiszpanii będą przebywać w Rzeszowie do 3 października.

ap

29-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uczniowie-z-zagranicy-naucza-sie-wypiekac-polski-chleb-w-rzeszowie-ap007