REKLAMA

Uczczono pamięć poległych policjantów

RZESZÓW / PODKARPACIE. Centralne Obchody Święta Policji były okazją do uczczenia pamięci funkcjonariuszy, którzy ponieśli śmierć w związku ze służbą.

W tym roku do Księgi Pamięci wpisano nazwisko policjanta ze Strzyżowa – starszego sierżanta Roberta Przygody, który w 2001 roku zginął w wypadku drogowym, wracając po służbie do domu.

W sali generalskiej w Komendzie Głównej Policji z przedstawicielami rodzin funkcjonariuszy, którzy tragicznie zginęli w związku ze służbą, a których nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci, spotkała się Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, Krajowy Duszpasterz Policji ks. bp Józef Guzdek, Komendant Główny Policji gen.insp. Krzysztof Gajewski, nadinsp. Mirosław Schossler, nadinsp. Cezary Popławski i nadinsp. Wojciech Olbryś, komendanci wojewódzcy Policji, kierownictwo KGP, Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Irena Zając, Naczelny Prawosławny Kapelan Policji, dyrektorzy biur KGP oraz zaproszeni goście.

W ten sposób uczczono pamięć stróżów prawa, którzy, działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, ponieśli najwyższą ofiarę – stracili własne życie. Zginęli w różnych okolicznościach: podczas interwencji i w wypadkach drogowych. – Ta uroczystość jest bardzo ważną chwilą w naszym życiu służbowym – powiedział Komendant Główny Policji. Dodał, że Święto Policji to dzień szczególny – to okazja, aby pamiętać o tych, którzy do końca wypełnili rotę ślubowania: pełniąc służbę nawet z narażeniem życia, to życie utracili. – Poświęcamy ten dzień ich pamięci – dodał szef Policji.

Następnie głos zabrała Minister Spraw Wewnętrznych:
W takich momentach żadne słowa nie są w stanie oddać tego, o czym myślimy i co czujemy. Ci funkcjonariusze zginęli dlatego, że starali się, aby Polacy byli bezpieczni. I rzeczywiście rotę policyjnego ślubowania wypełnili do ostatniej litery. Dlatego dzisiaj ogarniamy ich swoimi myślami, oddajemu hołd i mówimy: chwała bohaterom, pamiętamy!

Następnie do Księgi Pamięci wpisano nazwiska poległych policjantów i odczytano karty pamięci prezentujące ich sylwetki. Rodzinom i jednostkom, w których służbę pełnili polegli funkcjonariusze, przekazano karty pamięci i kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji. Rodziny odsłoniły tabliczki epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy stracili życie na służbie.

O wpisie do księgi decyduje kapituła, w skład której wchodzą policjanci m.in. z KGP. Zazwyczaj wpisywani są do niej policjanci, którzy zginęli w ostatnim roku, ale bywa też tak, że kapituła wybiera spośród funkcjonariuszy, którzy zginęli wcześniej – tak było również w tym przypadku.

Źródło: KWP

27-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uczczono-pamiec-poleglych-policjantow