REKLAMA

Uciekał przez agresywnym psem nie zważając na innych. Studenci oskarżali i bronili podczas symulowanej rozprawy karnej (FILM, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Studenci z Kliniki Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji zajęli drugie miejsce w I ogólnopolskim konkursie na najlepszą symulowaną rozprawę karną. W finale, który odbyła się w piątek 8 maja 2015 r. w Warszawie studenci z WSPiA pokonali drużyny z Krakowskiej i Warszawy.

Organizatorem konkursu była Poradnia Prawna działającą przy UKSW w Warszawie.

W drodze do finału studenci z kliniki Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji pokonali 9 zespołów z całej Polski.
W I etapie naszym zadaniem było przygotowanie symulowanej rozprawy z dziedziny prawa karnego. Symulacja została nagrana, a przygotowany przez nas film zgłoszony do konkursu. Do finału zakwalifikowały się tylko 4 drużyny. Oprócz nas, studentów działających w Klinice Prawa WSPiA były to drużyny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza – Modrzewskiego i dwie drużyny z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – opowiada Arkadiusz Szajna, Prezes Kliniki Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

Finał konkursu odbył się w ubiegły piątek 8 maja 2015 r. w Auli Głównej im. Roberta Schumana UKSW w Warszawie.
Podczas finału musieliśmy zaprezentować naszą symulowaną rozprawę na żywo. Uczelnię reprezentowało 10 studentów, którzy podczas rozprawy wcielili się w różne role procesowe: sędziego, oskarżyciela, obrońcy, oskarżonych, świadków i ekspertów. Symulację przygotowaliśmy na podstawie wybranego kazusu. Sami musieliśmy jednak stworzyć m.in. akt oskarżenia czy mowy końcowe stron. Nad merytoryczną stroną rozprawy czuwali nasi opiekunowie: prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa, dr Andrzej Mucha, wykładowca WSPiA oraz Grzegorz Maciejowski, Sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie – tłumaczy Arkadiusz Szajna.

Przygotowana przez studentów WSPiA symulowana rozprawa karna została oceniona przez Komisję Konkursową, jako jedna z najlepszych. Ustąpiła tylko symulacji przygotowanej przez studentów z UKSW w Warszawie.

1

Według prof. Czesława Kłaka, opiekuna Kliniki Prawa i Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA wygrana naszych studentów w ogólnopolskim konkursie na symulowaną rozprawę karną to wynik systemu kształcenia przyjętego przez uczelnię na kierunku prawo.
W czasie studiów zwracamy szczególną uwagę na zdobywanie umiejętności praktycznych. Szczególnie skupiamy się na tych związane ze stosowaniem prawa sądowego. Nasi studenci dwa razy w miesiącu uczestniczą w symulowanych rozprawach sądowych. Sami przygotowują całą inscenizację i wcielają się w różne strony procesowe. Dzięki temu zdobywają doświadczenie, które przyda im się w przyszłej pracy. Poznają także zasady obowiązujące w sądzie podczas rozprawy. To wszystko sprawia, że po studiach osiągają bardzo dobre wyniki podczas egzaminów aplikacyjnych. Świetnie radzą sobie także podczas takich konkursów jak ten zorganizowany przez UKSW w Warszawie – wyjaśnia prof. Czesław Kłak, Dyrektor kolegium Prawa w WSPiA.

Symulowana rozprawa sądowa przygotowana przez studentów WSPiA dotyczyła sprawy 11 letniej Magdaleny K. i 19 letniego Artura W., którzy zostali zaatakowani przez agresywnego psa. Uciekając przed nim na rowerze Artur W., zorientował się, że nie uda mu się uciec z Magdaleną K. siedzącą na ramie pojazdu. W pewnym momencie zepchną ją z roweru, a sam szybko odjechał. Magdalena K. spadając z roweru, skręciła kostkę i doznała licznych potłuczeń, zaś agresywny pies wielokrotnie ugryzł ją w nogi i po klatce piersiowej. Doznała licznych i bolesnych ran szarpanych. Winę za te obrażenia ponosi oskarżony Artur W.

materiał nadesłany

12-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uciekal-przez-agresywnym-psem-nie-zwazajac-na-innych-studenci-oskarzali-i-bronili-podczas-symulowanej-rozprawy-karnej-film-zdjecia