REKLAMA

Tysiące słuchaczy na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie [ZDJĘCIA]

W sobotę 21 maja ruszyło największe święto muzyczne na Podkarpaciu, czyli 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Zainaugurowała go opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Impreza potrwa do 29 maja, a w jego ramach odbędzie się łącznie dziesięć ciekawych koncertów.

l3

Od lat największą popularnością w trakcie Festiwalu cieszą się koncerty plenerowe. Wzorem ubiegłorocznej edycji, w tym roku dwa pierwsze wieczory zaplanowano na świeżym powietrzu.

l4

Inauguracyjny koncert plenerowy, który tradycyjnie odbył się na scenie przed Muzeum-Zamkiem w Łańcucie przyciągnął ponad 3 tys. słuchaczy. Podobnie jak w ubiegłym roku 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczął się od opery. Soliści, orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej zaprezentowali przed publicznością legendarną operę „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Laco Adamika i scenografii Barbary Kędzierskiej. Przedstawienie zostało przygotowane z wielkim rozmachem. Artyści z Krakowa zachwycili publiczność wysokim poziomem artystycznym, doskonałą inscenizacją oraz bardzo dobrze zaplanowaną, żywą akcją, która dosłownie emanowała ze sceny.

l2

Drugiego dnia Festiwalu w łańcuckim parku wystąpił zespół KROKE. Towarzyszyła im Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Anna Maria Jopek. W programie zatytułowanym „Feelharmony” muzycy wspólnie zaprezentowali niezwykłe kompozycje balansujące na granicy muzyki elektronicznej, klasycznej, jazzu i etno. Niesamowita magia i ponadczasowa, klasyczna estetyka porwała wszystkich uczestników tego występu. Wykonane wspólnie przez artystów utwory brzmiały tak niepowtarzalnie, że na pewno na długo pozostaną w sercach słuchaczy.

l1

Kolejnego dnia w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie także odbył się wyjątkowy koncert.Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą najsłynniejszej polskiej dyrygentkiAgnieszki Duczmal i jej córki Anny Duczmal-Mróz wykonała dla zgromadzonych gości utwory W.A. Mozarta, J. Haydna i B. Smetany. Występ uświetniła zwyciężczyni prestiżowego konkursu wiolonczelowego im. Piatigorskiego w Los Angeles – Karolina Jaroszewska-Rajewska. To był wieczór pełen uniesień. Publiczność była zachwycona wirtuozerskimi popisami solistki. Wielkie wrażenie zostawiły dyrygentki, a zwłaszcza ich sceniczna energia oraz doskonała komunikacja z orkiestrą. Owacje trwały wiele minut po zakończeniu występu.

Na festiwalowych scenach występują artyści światowej sławy. W kolejnych dniach Festiwalu pojawią się jeszcze między innymi utalentowana pianistka Kate Liu, uzdolnieni skrzypkowie Julian Rachlin iMichael Barenboim oraz wybitni aktorzy Jan Peszek Stanisława Celińska.

24-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

tysiace-sluchaczy-na-festiwalu-muzycznym-w-lancucie00e4ar