REKLAMA

Trwają prace na rzeszowskim zalewie. Refuler rozpoczął odmulanie! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na powierzchni zalewu trwają kolejne etapy prac wykonywanych przez maszyny hydrotechniczne. Obecnie na lewym brzegu Wisłoka, w rejonie ujęcia wody przy ulicy Żeglarskiej, pogłębiarka ssąco-refulująca wydobywa już osad z dna zbiornika.

DSC03495

Foto: rzeszow.wody.gov.pl

Mieszkańcy Rzeszowa z zainteresowaniem obserwują realizowane w kilku miejscach rzeszowskiego zalewu prace odmuleniowe. Na lewym brzegu przy ulicy Żeglarskiej w rejonie ujęcia wody operuje wielozadaniowy watermaster, który usuwa pływającą roślinność i trzcinowiska. Jeszcze we wrześniu z tego obszaru zbiornika została zebrana i przeniesiona chroniona roślina – kotewka orzech wodny. Zebrane przez watermastera trzcinowiska są ładowane na barki, które pchacz holuje do deponii. Zgodnie z warunkami środowiskowymi, maszyny pozostawią około dziesięciometrowy pas ochronny roślinności pływającej.

Kolejnym frontem robót, na którym trwają roboty jest deponia zlokalizowana powyżej stopnia wodnego na lewym brzegu Wisłoka. Ten dwuhektarowy obszar będzie stanowił miejsce tymczasowego składowania wydobytego z dna osadu oraz usuniętych trzcinowisk.

Wykonawca robót usunął już zakrzaczenia w zakresie niezbędnym, pozostawiając te drzewa, które nie będą utrudniać realizacji robót. Ułożone płyty drogowe będą stanowiły plac manewrowy dla ciężarówek, którym urobek będzie wywożony z Rzeszowa. Na dalszej części deponii podłoże zostało wyprofilowane ze spadkiem w kierunku zbiornika, co zapewni swobodne odcieknięcie wody z wydobytej pulpy.

Równocześnie rozpoczyna się rozkładanie zmagazynowanych na placu wielkogabarytowych kontenerów syntetycznych (tak zwanych georur), do których trafi namuł. Zastosowanie tej technologii pozwoli na znaczne ograniczenie rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów, o co obawiali się okoliczni mieszkańcy.

Na lewym brzegu wzdłuż ulicy Żeglarskiej wykonawca ułożył już na wodzie na specjalnych pływakach system czterech rurociągów, którymi już w najbliższych dniach refuler będzie tłoczył osady denne do georur.

Zrealizowany transport sprzętu oraz realizowane na poszczególnych frontach prace na wodzie i brzegach zalewu są zaplanowane logistycznie, aby dochować założonego harmonogramu robót.

 

Źródło: rzeszow.wody.gov.pl


29-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

trwaja-prace-na-rzeszowskim-zalewie-refuler-rozpoczal-odmulanie-foto-2084-00r2kc