REKLAMA

Troje pieszych potrąconych w Rzeszowie! Policja apeluje o ostrożność

RZESZÓW / PODKARPACIE. Trzy wypadki z udziałem pieszych, odnotowali w poniedziałek rzeszowscy policjanci. Funkcjonariusze apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania.

DyZGtxQXQAAAqN8_1

Foto: Podkarpacka Policja

Do trzech wypadków z udziałem pieszych doszło w poniedziałek na rzeszowskich ulicach.

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 16:10. Kierująca fiatem skręcała w lewo z ulicy Ceramicznej w ulicę Krakowską. Podczas tego manewru 47-letnia mieszkanka Rzeszowa potrąciła 35-latka, który przechodził przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Niespełna 10 minut później na ulicy Kiepury, również poza przejściem dla pieszych, kierujący peugeotem 45-letni mieszkaniec Rzeszowa potrącił 79-letnia kobietę. Piesza z obrażeniami trafiła do szpitala.

Do trzeciego wypadku doszło około godziny 16:40 na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Mieszka I. Okoliczności tego wypadku były odmienne. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący volkswagenem 57-latek potracił pieszą przechodzącą przez przejście dla pieszych przy zielonym świetle. Po zdarzeniu kierowca sam przywiózł ranną 57-latkę do szpitala.

Do wszystkich trzech wypadków doszło niemal o jednej porze, pomiędzy 16:10 a 16:40 przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, zapadającym zmroku i padającym deszczu. Takich dni będzie teraz coraz więcej. Przypominamy, że w takich warunkach pogodowych piesi są bardzo słabo widoczni. Kierowcy często zauważają pieszego w ostatniej chwili, mając już bardzo mało czasu na reakcję. Dlatego apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególniej ostrożności i kierowanie się zasadą ograniczonego zachowania – apelują rzeszowscy policjanci

Piesi przed przejściem przez jezdnię powinni upewnić się, czy mogą zrobić to bezpiecznie. Muszą pamiętać, że mogą być gorzej widoczni. W takich warunkach czas kierowcy na zareagowanie będzie krótszy, natomiast wydłuży się droga hamowania. Nawet jeżeli przepisy pozwalają na przejście w konkretnym miejscu lub, gdy mamy pierwszeństwo, lepiej upewnić się, czy zrobimy to bezpiecznie. Warto również zaopatrzyć się i nosić w widocznym miejscu elementy odblaskowe, nawet wtedy, gdy przepisy nie nakładają takiego obowiązku.

O tych samych zasadach muszą pamiętać kierowcy. Ograniczona widoczność skraca czas na reakcję, a padający deszcz wydłuża moment zatrzymania pojazdu. Szczególną ostrożność kierowcy muszą zachować, kiedy zbliżają się do przejść dla pieszych lub widząc przechodnia, który może nagle wejść na jezdnię.

Źródło: Podkarpacka Policja

05-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

troje-pieszych-potraconych-w-rzeszowie-policja-apeluje-o-ostroznosc-na-drogach-2131-00r2kc