REKLAMA

TOMASZ PORĘBA: To przełom. Będą zdecydowane działania ws. pomnika UPA w Hruszowicach

PODKARPACIE. W odpowiedzi na apel Tomasza Poręby ws. pomnika UPA w Hruszowicach sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert zapowiedział podjęcie działań zmierzających do likwidacji tego obiektu. 

Bardzo się cieszę z tak zdecydowanej odpowiedzi Rady. Jest to przełom – przez wiele lat tej sprawy nie udało się rozwiązać. Wierzę, że obietnica likwidacji pomnika zostanie szybko zrealizowana” – komentuje Tomasz Poręba.

Kilka tygodni temu europoseł PiS zwrócił się do sekretarza ROPWiM jak również do starosty przemyskiego i wójta gminy Stubno z prośbą o interwencję w sprawie pomnika upamiętniającego UPA. W odpowiedzi przesłanej przez Andrzeja Kunerta czytamy m.in. że ROPWiM całkowicie uznaje zasadność argumentów przedstawionych przez Tomasza Porębę. Europoseł PiS wskazywał, iż obiekt został postawiony bez konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków i ROPWiM a ponadto ma charakter czysto symboliczny, gdyż nie kryje żadnego pochówku członków UPA.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyraża stanowisko w pełni zgodne ze stanowiskiem Pana Posła w kwestii charakteru pomnika w Hruszowicach. Nie jest zlokalizowany na jakiejkolwiek mogile i nie służy upamiętnieniu ofiar cywilnych, natomiast pełni funkcję upamiętnienia gloryfikującego zbrodniczą formację zbrojną, jaką była UPA, odpowiedzialną za śmierć dziesiątek tysięcy bezbronnych Polaków i ofiar innych narodowości” – czytamy w piśmie Andrzeja Kunerta.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zamierza podjąć zdecydowane działania zmierzające do likwidacji pomnika w Hruszowicach oraz innych podobnych obiektów, których powstanie odbyło się poza procedurami prawnymi obowiązującymi w Rzeczpospolitej Polskiej” – zapowiada sekretarz ROPWiM.

Bardzo się cieszę z tak zdecydowanej odpowiedzi Rady. Jest to przełom – przez wiele lat tej sprawy nie udało się rozwiązać. Wierzę, że obietnica likwidacji pomnika zostanie szybko zrealizowana” – mówi Tomasz Poręba. „To jest kwestia szacunku Polaków do samych siebie. Na naszych ziemiach nie może być miejsca dla pomników gloryfikujących osoby, które dokonywały zbrodniczych mordów na ludności polskiej tylko dlatego, że byli Polakami” – dodaje europoseł PiS.

14-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

tomasz-poreba-to-przelom-beda-zdecydowane-dzialania-ws-pomnika-upa-w-hruszowicach-ij009