REKLAMA

TOMASZ PORĘBA: Podkarpacie potrzebuje pieszych przejść na granicy z Ukrainą

PODKARPACIE. Tomasz Poręba zwrócił się do wojewody podkarpackiej Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych kroków, które przyczynią się do otwarcia pieszych przejść granicznych na Podkarpaciu.

Możliwość swobodnego przekraczania granicy z Ukrainą jest niezwykle ważna dla mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia strefy Schengen, która w sposób znaczący ograniczyła nasze relacje ze Wschodem – przekonuje europoseł PiS.

Od dłuższego czasu portal Port Europa prowadzi akcję społeczną “Piesze przejścia graniczne”, której celem jest umożliwienie pieszym przekraczania wschodniej granicy. Obecnie jest to możliwe tylko w Białowieży i Medyce. Mimo pozytywnego stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i zapowiedzi wyasygnowania środków na rzecz inwestycji przystosowujących infrastrukturę przejść granicznych do potrzeb odpraw pieszych, Podkarpacki Urząd Wojewódzki twierdzi, że na żadnym podkarpackim przejściu nie ma możliwości wprowadzenia ruchu pieszego. Tymczasem w województwie podlaskim w najbliższym czasie planowane jest otwarcie dwóch pieszych przejść granicznych: w Kuźnicy i w Połowcach.

Jeżeli dało się na Podlasiu, dlaczego nie mogłoby się udać i u nas? – pyta wojewodę Tomasz Poręba i wskazuje, że możliwość swobodnego przekraczania granicy z Ukrainą jest niezwykle ważna dla mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia strefy Schengen, która w sposób znaczący ograniczyła nasze relacje ze Wschodem.

Europoseł wskazuje przejścia graniczne, które mogłyby być dostosowane do potrzeb pieszych.

Liczę, że ruch pieszy w naszym województwie będzie możliwy na przejściach w Budomierzu i Malhowicach-Niżankowicach. Apeluję także o ponowną analizę możliwości zagospodarowania granicy państwowej w Korczowej i Krościenku. Przykłady sąsiednich ukraińsko-słowackich przejść granicznych np. Małyj Bereznyj – Ubla czy na Łysej Polanie pokazują, że również takie miejsca mogą być dostosowane do ruchu pieszych. Gotowość do podjęcia działań w tej sprawie deklarują także władze przygranicznych gmin – m.in. Ustrzyk Dolnych – czytamy w liście Poręby.

 

 

materiały nadesłane

30-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

tomasz-poreba-podkarpacie-potrzebuje-pieszych-przejsc-na-granicy-z-ukraina