REKLAMA

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko już po raz piąty w Rzeszowie

RZESZÓW / PODKARPACIE. Nieoczywiste połączenia muzyczne i jazz w najlepszym wydaniu na światowym poziomie – już po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. Podczas wydarzenia usłyszymy wyjątkowe interpretacje wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2023: Pierwszy dzień wydarzenia

Fontanna Multimedialna i Rzeszowskie Piwnice

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko to przedsięwzięcie artystyczne realizowane dla uczczenia pamięci wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora, który swoje pierwsze kroki stawiał w Rzeszowie, Honorowego Obywatela Miasta, autora Hejnału Miasta Rzeszowa, który codziennie wybrzmiewa z Rzeszowskiego Ratusza. Z okazji urodzin Artysty, z inspiracji Anny Stańko – jego córki i wieloletniej managerki, powstał unikalny muzyczny projekt, którego premierowa edycja odbyła się 11-12 lipca 2019 r. w Warszawie oraz w Rzeszowie.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 2 lipca o godzinie 17.00 na terenie Fontanny Multimedialnej koncertem Malwiny Masternak, polskiej wokalistki, kompozytorki i pedagog, specjalizującej się w jazzie i muzyce współczesnej. Masternak ukończyła prestiżową uczelnię Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA), gdzie studiowała pod okiem m.in. takich osobistości jak Terri Lyne Carrington, Danilo Pérez i John Patitucci. Aktywnie koncertuje na całym świecie, mimo młodego wieku wystąpiła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Chinach, koncertowała w Europie i Ameryce Południowej. Jednym z jej ostatnich osiągnięć jest występ w prestiżowej Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła w zespole, którym kierował John Pattitucci. Debiutancki album Malwiny Masternak „Perspektywa”, oddaje perspektywę jej podróży poprzez różne kraje, idee i muzyczne inspiracje z ostatnich lat.

Po koncercie Malwiny Masternak, zapraszamy do Rzeszowskich Piwnic na słuchowisko Michała Chołki, pt. „Istnienie Poszczególne”, z muzyką nagraną przez znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Tomasza Stańko. W rolę mistrza jazzu wcielił się Robert Żurek. Słuchowisko zostało wyprodukowane przez Fundację Rzeszowską w 2022 roku. Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza.

O godzinie 20.00 wystąpi Paweł Palcowski Quintet, zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego. Na swoim koncie posiada dwie, bardzo docenione w kraju i zagranicą płyty. Pierwsza z nich była bestsellerem sklepu DiskUnion w Tokyo oraz doczekała się wersji winylowej. Obie płyty poza nośnikami CD dostępne są we wszystkich serwisach streamingowych. Paweł Palcowski koncertuje również m.in. z Arkiem Skolikiem i Edem Cherry, oraz jest członkiem Big Bandu Śląskiego. Paweł Palcowski Quintet oprócz autorskich kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko.

Po koncercie o after party w klimacie nu jazz zadba Eskaubei.

 źródło: UM Rzeszowa

14-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)