REKLAMA

Teatr im. Wandy Siemaszkowej z sukcesem na znaczącym Festiwalu!

14 grudnia, w czasie wieczornej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie został ogłoszony werdykt 12. MFT Boska Komedia. Drugą nagrodę aktorską za rolę kobiecą zdobyła Oksana Czerkaszyna – Prawdziwa Ukrainka w spektaklu “Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery.

79540059_3141280912555749_8220031233711669248_o

Foto: Facebook / Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Międzynarodowe Jury w następujący sposób oceniło aktorkę rzeszowskiego teatru: reprezentuje odważny i ekscytujący nowy głos w polskim teatrze. Utrzymała uwagę publiczności swą obecnością i charyzmą. Kiedy tylko opuszczała scenę, pragnęliśmy, by na nią wróciła. Przyznajemy Oksanie Czerkaszynie nagrodę dla drugiej najlepszej aktorki za zagranie siebie samej.

„Lwów nie oddamy” to opowieść o niełatwych współczesnych stosunkach polsko-ukraińskich. Katarzyna Szyngiera (reżyserka dzieła) stworzyła spektakl na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych, pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

W przygotowaniu tego dzieła brali udział twórcy z różnych dziedzin – aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. „Lwów nie oddamy” to opowieść o tym, jak pamięć o przodkach rodzi uprzedzenia, które prowadzą nawet do nienawiści. Mimo wielu wspólnych cech, Polska i Ukraina tworzą swoją historię na bazie przeszłości.

Spektakl “Lwów nie oddamy” wziął udział w głównym konkursie “Inferno” Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. 8 grudnia aktorzy “Siemaszki” zagrali w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzewskiej.

Spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery został wcześniej laureatem Grand Prix 54. festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie. Zdobył on także główną nagrodę 5. Festiwalu Nowego Teatru i Nagrodę Specjalną Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.

 

Źródło: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

21-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

teatr-im-wandy-siemaszkowej-z-sukcesem-na-znaczacym-festiwalu-7310-00r2kc