LESKO / PODKARPACIE. Kolejna edycja leskich Targów Rzemiosła i Przedsiębiorczości obfitowała różnorodnością atrakcji. Do Leska przyjechali nie tylko rolnicy, przedsiębiorcy, producenci żywności i rękodzieła ludowego, ale także zespoły prezentujące bogaty folklor regionu.
Już tradycją stało się, że co roku na ziemi powiatu Leskiego, w pierwszych dniach sierpnia można posmakować podkarpackich tradycyjnych potraw i napojów oraz rozkoszować się podkarpackim folklorem. Współorganizatorem XX jubileuszowych targów “AGROBIESZCZADY 2015” był Samorząd Województwa Podkarpackiego.
W targach “AGROBIESZCZADY 2015” uczestniczyli senatorowie RP Alicja Zając i Andrzej Matusiewicz, posłowie Bogdan Rzońca i Mieczysław Kasprzak oraz Członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego – wicemarszałek Maria Kurowska i Lucjan Kuźniar. Na miejscu była także Grażyna Borek, Wicewojewoda Podkarpacki. Zaproszeni goście dokonali uroczystego otwarcia jubileuszowych targów przez symboliczne przecięcie wstęgi. Wicemarszałek Kurowska, w imieniu marszałka województwa, odczytała list, w którym marszałek zwracał szczególną uwagę na znaczenie lasów Podkarpacia oraz wyraził nadzieje, że targi przyczynią się do popularyzacji kuchni myśliwskiej, której głównym składnikiem są owoce lasu.
– Lasy podkarpackie należą do najstarszych w Polsce. Obecnie leśnicy kładą duży nacisk na ekologiczne funkcje drzewostanów. Podkarpackie lasy są ostoją największych chronionych dzikich ssaków, w tym niedźwiedzia, wilka, rysia i żubra. Również populacje zwierzyny łownej należą do najmocniejszych w kraju. Do mieszkańców regionu i turystów kierujemy ciągłe zaproszenie do lasu na majówkę, na grzyby, na spacer, a dzisiaj do zasmakowania kuchni myśliwskiej. „Myśliwskie Smaki” dedykowane są osobom interesującym się kuchnią myśliwską, a także tym, którzy jej jeszcze nie znają. To prawdziwa uczta dla koneserów myśliwskiej sztuki kulinarnej oraz wszystkich sympatyków myślistwa. Mam nadzieję, że kolejna edycja Targów przyczyni się tym razem do popularyzacji produktów, potraw i napojów pochodzących z „darów lasu” wywodzących się z kuchni myśliwskiej. Ich identyfikacja może niewątpliwie służyć do budowy produktu turystycznego i marki regionu – napisał w liście marszałek Ortyl.
Podczas targów można było nie tylko zakosztować pysznych wyrobów przygotowywanych zgodnie z tradycyjną procedurą przekazywaną z ojca na syna, ale również zobaczyć ciekawe odmiany zwierząt hodowlanych, pokazy regionalnego rzemiosła i ich wyroby, a także nacieszyć ucho regionalną muzyką. Twórcom najlepszych wyrobów zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: wędliny i wyroby wędliniarskie z dziczyzny, dania i potrawy z dziczyzny oraz napoje regionalne z runa leśnego.
Impreza z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Zjeżdżają się na nią bardzo licznie wystawcy nie tylko z Podkarpacia, ale także z całej Polski, co roku ściąga również tłumy odwiedzających, pragnących zakosztować smaku tradycyjnego Podkarpacia przy akompaniamencie ludowej muzyki.
Źródło: Paweł Tworek, Kancelaria Zarządu
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz