REKLAMA

Tak zmieni się stadion Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Centrum Lekkiej Atletyki będzie kosztowało 32 mln zł (WIZUALIZACJE)

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, to okrojona wersja Wojewódzkiego Centrum Sportu Młodzieży, która zostanie zrealizowana, jeśli uda się dograć kwestię finansową. Ministerstwo częściowo pokryje koszty, ale stawia swoje warunki.

Ministerstwo Sportu i Turystyki sfinansuje połowę inwestycji, a więc przekaże 16 mln zł, jeśli samorządy miasta i województwa zobowiążą się do pokrycia kosztów w wysokości 8 mln zł każdy – wyjaśnia Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovia.

Na decyzję obydwa samorządy mają czas tylko do końca miesiąca. W czwartek (16.04.) prezes spotkał się już z wicemarszałkiem Wojciechem Buczakiem. – Jednoznacznie zdeklarował, że taka inwestycja jest potrzebna i że będzie ją popierał – mówi Bentkowski.

W piątek (17.04) w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie marszałka Władysława Ortyla z prezydentem Tadeuszem Ferencem. – Prezydent wyraził swoje poparcie i chce pokryć inwestycję w 25 proc. – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.

Ale decyzja będzie należała do radnych.

Wygospodarowanie po 8 mln zł w uchwalonych już budżetach miasta i województwa jest sprawą trudną, więc udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Aby dofinansowanie z resortu było możliwe, wystarczy, aby radni sejmiku wojewódzkiego i radni rady miasta podjęli uchwałę intencyjną, którą wskażą chęć partycypowania w inwestycji.

Zadanie nie zostanie zrealizowane w ciągu roku, więc koszty zostaną podzielone w perspektywie paru lat. – Najważniejsze jest, aby rozpocząć inwestycję w tym roku – podkreśla Aleksander Bentkowski. – Jeśli zapadnie pozytywna decyzja ministerstwa, to juz w czerwcu będziemy mogli uzyskać pozwolenie na budowę i w drugiej połowie roku rozpocząć budowę. 

Inwestycja mogłaby być zostać zrealizowana nawet w przeciągu dwóch lat od jej rozpoczęcia.

32 mln zł to koszt budowy samej części lekkoatletycznej. Cały projekt, a więc budowy Wojewódzkiego Centrum Sportu Młodzieży, w którym klub pokładał dużą nadzieję, został zredukowany z powodów finansowych. Cała inwestycja miała powiem kosztować 60 mln zł.

Ministerstwo nie dałoby nam tyle pieniędzy. Centrum obejmowało m.in. pomieszczenia biurowe, a resort postanowił wspomóc tylko część związana bezpośrednio ze sportem – wyjaśnia prezes CWKS Resovia.

Za 32 mln zł. przy ul. Wyspiańskiego zostanie przebudowane 3/4 stadionu Resovii. Powstanie tzw. bieżnia przedstartowa o długości 330 m (novum w kraju), zaplecze socjalne z dziewięcioma szatniami po 90 m kw. każda, gabinety lekarskie, gabinety odnowy. Trybuna zostanie przebudowa na 4 tys. kibiców.

Z pomysłu budowy pozostałych elementów Wojewódzkiego Centrum Sportu Młodzieży Resovia się nie wycofuje. – Być może uda się je zrealizować w późniejszym etapie – dodaje Aleksander Bentkowski.

 

Tak miało wyglądać całe Wojewódzkie Centrum Sportu Młodzieży.

fot. Wizualizacje Pracownia Projektowa ZK Architekci s.c. w Rzeszowie

20-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

tak-zmieni-sie-stadion-resovii-przy-ul-wyspianskiego-centrum-lekkiej-atletyki-bedzie-kosztowalo-32-mln-zl-wizualizacje