REKLAMA

Tadeusz Ferenc podpisał apel ws. poszanowania zasad równości i tolerancji

RZESZÓW, POLSKA. 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Prezydenci i burmistrzowie polskich miast z Unii Metropolii Polskich, w tym prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wystąpili ze wspólnym apelem, solidaryzując się ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi.

Przechwytywanie_11_1_2_1_2

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

We wspólnych tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który wypada 16 listopda biorą udział m.in. członkowie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza (wśród nich prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc) oraz samorządy ze Związku Miast Polskich. Do akcji włączyły się również miasta z zagranicy: Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Florencja, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.

W piątek, 13 listopada br. prezydenci polskich i zagranicznych miast wystosowali specjalny apel w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji wobec mniejszości i dyskryminowanych grup. W piśmie, który podpisał między innymi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, przytoczony został fragment Deklaracji na Temat Zasad Tolerancji, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Unesco w 1995 roku:

Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.

 

Dalej prezydenci i burmistrzowie miast piszą:

Dzisiaj my, prezydenci i burmistrzowie polskich miast, okazujemy solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych.

Uważamy, że każdy obywatel naszych małych ojczyzn ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej.

Apel Unii Metropolii Polskich napisano z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Do unii należy 12 miast, w tym między innymi Rzeszów.

Źródło: red., Unia Metropolii Polskich / Facebook

14-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)