REKLAMA

Szukasz pracy w Rzeszowie? Wybierz te zawody!

Pytanie jaki zawód wybrać zadają sobie młodzi ludzie wybierając szkołę ponadpodstawową czy kierunek studiów, lecz również osoby dorosłe, które z różnych względów chciałyby się przebranżowić. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert pracy, a także różnych kursów i szkoleń, dzięki którym możesz zdobyć nowe kwalifikacje. Sprawdź, na które zawody jest zapotrzebowanie i wybierz odpowiedni dla siebie.

Lista przyszłościowych zawodów według MEN

Ministerstwo Edukacji i Nauki od 2019 roku publikuje listy najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Listy te mają wspierać szkolnictwo, szczególnie szkoły branżowe i techniczne, aby łatwiej dopasowywały swoją ofertę do aktualnego zapotrzebowania. 4 lutego 2021 roku na liście MEN znalazło się 28 zawodów:

 1. dekarz
 2. murarz-tynkarz
 3. technik dekarstwa
 4. technik spawalnictwa
 5. ślusarz
 6. technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
 7. technik elektroenergetyk transportu szynowego
 8. technik transportu kolejowego
 9. monter nawierzchni kolejowej
 10. technik budowy dróg
 11. operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
 12. elektryk
 13. technik elektryk
 14. technik energetyk
 15. elektromechanik
 16. automatyk
 17. mechatronik
 18. technik automatyk
 19. technik mechatronik
 20. technik robotyk
 21. kierowca mechanik
 22. mechanik-monter maszyn i urządzeń
 23. technik mechanik
 24. elektronik
 25. technik elektronik
 26. technik programista
 27. operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 28. operator obrabiarek skrawających

Dodatkowo do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dopisano cztery nowe zawody, są to technik dekarstwa, technik stylista, technik robotyk i podolog.

Prognozy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i agencji pracy Manpower dotyczące rynku pracy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prognozuje, że w 2021 roku najbardziej poszukiwani będą specjaliści w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, a także pracownicy związani z biotechnologią, energetyką i nanotechnologią. Stracą natomiast na znaczeniu pracownicy fizyczni związani z górnictwem, kopalnictwem, rolnictwem.

Natomiast z raportu Manpower Polska wynika, że obecnie w Polsce najtrudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych, przedstawicieli handlowych i menedżerów projektów. Na dalszych miejscach plasują się inżynierowie, kierowcy, niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracyjnych, kucharze, pracownicy produkcji, pracownicy obsługi klienta.

Czy rzeszowski rynek pracy również kształtuje się według tych trendów? Na kogo czeka praca w Rzeszowie, sprawdzisz przeglądając oferty pracy. Jest ich dużo. “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” – powiedział Konfucjusz. Aby dobrze wybrać zawód dla siebie, należy poznać swoje indywidualne predyspozycje fizyczne i psychiczne, wziąć pod uwagę zainteresowania i umiejętności.

Artykuł sponsorowany

16-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook