Pytanie jaki zawód wybrać zadają sobie młodzi ludzie wybierając szkołę ponadpodstawową czy kierunek studiów, lecz również osoby dorosłe, które z różnych względów chciałyby się przebranżowić. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert pracy, a także różnych kursów i szkoleń, dzięki którym możesz zdobyć nowe kwalifikacje. Sprawdź, na które zawody jest zapotrzebowanie i wybierz odpowiedni dla siebie.
Lista przyszłościowych zawodów według MEN
Ministerstwo Edukacji i Nauki od 2019 roku publikuje listy najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Listy te mają wspierać szkolnictwo, szczególnie szkoły branżowe i techniczne, aby łatwiej dopasowywały swoją ofertę do aktualnego zapotrzebowania. 4 lutego 2021 roku na liście MEN znalazło się 28 zawodów:
dekarz
murarz-tynkarz
technik dekarstwa
technik spawalnictwa
ślusarz
technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
technik elektroenergetyk transportu szynowego
technik transportu kolejowego
monter nawierzchni kolejowej
technik budowy dróg
operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
elektryk
technik elektryk
technik energetyk
elektromechanik
automatyk
mechatronik
technik automatyk
technik mechatronik
technik robotyk
kierowca mechanik
mechanik-monter maszyn i urządzeń
technik mechanik
elektronik
technik elektronik
technik programista
operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
operator obrabiarek skrawających
Dodatkowo do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dopisano cztery nowe zawody, są to technik dekarstwa, technik stylista, technik robotyk i podolog.
Prognozy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i agencji pracy Manpower dotyczące rynku pracy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prognozuje, że w 2021 roku najbardziej poszukiwani będą specjaliści w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, a także pracownicy związani z biotechnologią, energetyką i nanotechnologią. Stracą natomiast na znaczeniu pracownicy fizyczni związani z górnictwem, kopalnictwem, rolnictwem.
Natomiast z raportu Manpower Polska wynika, że obecnie w Polsce najtrudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych, przedstawicieli handlowych i menedżerów projektów. Na dalszych miejscach plasują się inżynierowie, kierowcy, niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracyjnych, kucharze, pracownicy produkcji, pracownicy obsługi klienta.
Czy rzeszowski rynek pracy również kształtuje się według tych trendów? Na kogo czeka praca w Rzeszowie, sprawdzisz przeglądając oferty pracy. Jest ich dużo. “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” – powiedział Konfucjusz. Aby dobrze wybrać zawód dla siebie, należy poznać swoje indywidualne predyspozycje fizyczne i psychiczne, wziąć pod uwagę zainteresowania i umiejętności.