REKLAMA

Szukają silników WSK. Jest nagroda!

RZESZÓW. WSK “PZL-Rzeszów”S.A. poszukuje pierwszych wyprodukowanych przez nią silników. Dla znalazców przewidziane są nagrody, m.in. skórzane kurtki lotnicze. W grę wchodzi też transakcja wymiany silnika na inny.

Pierwszymi silnikami produkowanymi w Państwowych Zakładach Lotniczych WS-2 w Rzeszowie były napędy na licencji czeskiej firmy A.S. Walter Tovarny – PZInż. Junior oraz PZInż. Major. Przygotowania do przejęcia produkcji podjęto już w kwietniu 1939 roku, w istocie jednak pierwszy napęd powstał na początku sierpnia 1939 roku. Do wybuchu wojny wyprodukowano w WS-2 Rzeszów 50 sztuk silników obu typów oraz ok. 700 sztuk w pozostałych zakładach lotniczych – informuje WSK.

Silniki przeznaczone były do najlepszych polskich samolotów wykorzystywanych w latach 1933 – 1939. PZInż. Junior napędza samoloty szkolne i łącznikowe RWD 8 oraz akrobacyjne RWD-10 używane przez polskie lotnictwo sportowe. Natomiast PZ Inż. Major 4 zasila samoloty sportowe RWD 13, szkoleniowe RWD-17 i prototyp PWS-35 Ogar.

WSK_silnik_poszukiwany

W tym roku mija 75 rocznica rozpoczęcia produkcji. Po zakończeniu wojny Polskie Zakłady Lotnicze Rzeszów kontynuowały działalność produkcyjną z nowymi modelami, jednak bezpowrotnie utracono unikatowe silniki PZInż. Junior oraz PZInż. Major.

Aktualnie znaleziono dwa napędy, które dostępne są w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Nam również zależy na tym, żeby posiadać je w swojej kolekcji. Chcemy, żeby stanęły w szeregu obok pozostałych silników wyprodukowanych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie – informuje WSK .

Tutaj znajdziesz szczegóły akcji.

Poszukiwania rozpoczęły się we wrześniu minionego roku.

fot. WSK Rzeszów

28-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

szukaja-silnikow-wsk-jest-nagroda-n001