REKLAMA

Sztab Grzegorza Brauna w Rzeszowie: Policja zakłóca przebieg wyborów (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Zwracamy uwagę na fakt przeszkadzania policji w procesie wyborczym, kampanii, która obecnie odbywa się w Rzeszowie – mówił podczas środowej konferencji w pobliżu Komendy Miejskiej w Rzeszowie Jacek Ćwięka, rzecznik prasowy KWW “Grzegorz Braun – Konfederacja”.  Pełnomocnik wyborczy Grzegorza Brauna Tomasz Buczek poinformował natomiast, że komitet złoży w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury. 

DSC_0685

Podczas trwania kampanii wyborczej funkcjonariusze policji zakłócają, czy przeszkadzają w odbywaniu się spotkań poprzedzających głosowanie. Jest to naruszenie artykułu 249 Kodeksu Karnego – przekazał rzecznik komitetu wyborczego Grzegorza Brauna, Jacek Ćwięka.

 

Jak przypomniał Jacek Ćwięka, na przytoczoną sprawę kandydat Konfederacji na urząd prezydenta Rzeszowa, poseł na Sejm RP Grzegorz Braun, zwracał uwagę w piśmie do Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie, a także podczas środowej konferencji prasowej, która została zorganizowana w Sejmie.

Sztab poinformował, że nie otrzymał odpowiedzi na żadne z wysłanych pism.

Rzecznik KWW Grzegorza Brauna zaapelował do władz województwa, w tym do wojewody, do władz miasta oraz do policji o to, by proces wyborczy w Rzeszowie “odbywał się zgodnie z prawem wobec wszystkich komitetów wyborczych” i, by każdy kandydat mógł przeprowadzać swoją kampanię w sposób niezakłócony.

 

W podobnym tonie wypowiadał się pełnomocnik KWW “Grzegorz Braun – Konfederacja”, Tomasz Buczek, który nazwał ostatnie interwencje policji “bezprawnym, bezpodstawnym nękaniem komitetu przez przeszkadzanie i zakłócanie przebiegu wyborów”.

DSC_0702

My stoimy na stanowisku, że w obecnej sytuacji prawnej jaka jest, czyli w toku kampanii wyborczej, mamy prawo do swobodnego korzystania z przestrzeni publicznej w sposób taki, który będzie nam zezwalał na jak najlepsze przekazanie naszego programu wyborcom miasta Rzeszowa – oświadczył podczas konferencji Tomasz Buczek.

Nie chcemy kopać się z koniem. Nie chcemy wchodzić w niepotrzebne konflikty – dodał Buczek, zaznaczając, że według KWW “Grzegorz Braun – Konfederacja”, działania policji utrudniają merytoryczne przedstawianie programu wyborczego kandydata Grzegorza Brauna.

Organy policji na każdym kroku nas represjonują za to, iż używamy własnego wizerunku, który jest nieodzownie związany z procedurą prowadzenia kampanii wyborczej – mówił pełnomocnik kandydata sztabu Konfederacji w wyborach na prezydenta Rzeszowa.

 

Tomasz Buczek zasugerował też, że w przypadku wyborów na prezydenta Rzeszowa dochodzi do konfliktu interesów.

Pani wojewoda jako bezpośredni przedstawiciel rządu i zwierzchnik policji na Podkarpaciu jest w tej całej układance w dość niekomfortowej sytuacji. Apelujemy do władz o stworzenie równych warunków – wskazywał pełnomocnik sztabu Grzegorza Brauna.

Pełnomocnik  KWW “Grzegorz Braun – Konfederacja” oświadczył, że do delegatury rzeszowskiej Biura Wyborczego, jak również do centrali PKW w Warszawie skierowane zostaną pisma, w których Konfederaci poinformują o “uniemożliwianiu prowadzenia normalnej kampanii wyborczej”.

Będziemy składać również zawiadomienia do prokuratury – zapewnił Tomasz Buczek.

 

DSC_0711

Sztab Grzegorza Brauna został zapytany o to, w jaki sposób policja przeszkadza kandydatowi Konfederacji na prezydenta Rzeszowa w przeprowadzaniu kampanii wyborczej.

Mamy swój kalendarz zaplanowanych wydarzeń. Jeśli policja nas przetrzymuje w jednym miejscu, nie możemy zrealizować innych rzeczy, które mamy zaplanowane – wyjaśniał pełnomocnik komitetu, Tomasz Buczek.

 

Jacek Ćwięka, powołując się na rozporządzenie premiera dotyczące obostrzeń, tłumaczył, że wszyscy członkowie komitetu wykonujący swoją pracę i obowiązki powinni być zwolnieni z restrykcji.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów, mówiącym o obostrzeniach w związku z pandemią, jasno widnieje taki zapis, który mówi, że osoby wykonujące obowiązki służbowe, czy uczestniczące w spotkaniach służbowych nie podlegają żadnym obostrzeniom. Więc tym bardziej jesteśmy zdziwieni, że jesteśmy traktowani tak nadzwyczajnie. Tylko nasz komitet. O dziwo – komentował rzecznik KWW Grzegorza Brauna.

 

 

Po konferencji na miejscu interweniowała policja. Zapis z tej interwencji publikujemy poniżej:

 

Foto: Justyna Żuczek

Tekst: Kacper Ciuba


14-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)