REKLAMA

Szpital dla uniwersytetu. Nie wszyscy odtrąbili sukces! (KOMENTARZE, VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr. 1 w Rzeszowie stał się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego. W urzędzie marszałkowskim podpisano porozumienie w tej sprawie. Rzeszowski szpital tworzą trzy zakłady lecznicze – szpital ogólny, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc oraz Podkarpackie Centrum Onkologii. To placówka mająca ponad 730 łóżek, 17 stacjonarnych klinik, 6 oddziałów dziennych i 25 specjalistycznych poradni. Szpital zatrudnia ponad 1800 osób, a w 2022 roku hospitalizował 41 tys. pacjentów, udzielił 150 tys. porad w poradniach specjalistycznych i wykonał 13 tys. zabiegów. Teraz, jego kierowaniem zajmie się uczelnia. Zebraliśmy dla Państwa komentarze dotyczące podjętej decyzji. Przed naszymi kamerami władze wojewódzkiego samorządu oraz radni z różnych opcji politycznych. Zapraszamy do obejrzenia MATERIAŁU VIDEO.


grafika poglądowa

Swoje podpisy pod porozumieniem, oprócz marszałka Władysława Ortyla złożyli: Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Adam Niedzielski – Minister Zdrowia, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to najstarszy rzeszowski szpital. Został utworzony w 1832 roku. Jego podstawowym zadaniem jest działalność lecznicza, czyli udzielanie świadczeń zdrowotnych, jak również promocja zdrowia oraz realizacja zadań dydaktycznych i badawczych związanych z kształceniem studentów medycyny i innych zawodów medycznych, a także wdrażanie nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Marszałek Władysław Ortyl uważa, że to historyczny moment dla Podkarpacia:

To z pewnością historyczny moment wieńczący szereg wysiłków czynionych na rzecz utworzenia w naszym regionie uniwersyteckiej jednostki medycznej. W ciągu pięciu ostatnich lat dokonaliśmy restrukturyzacji tego szpitala, wdrożyliśmy procedurę oddłużenia i wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim zapoczątkowaliśmy prace przygotowawcze, które docelowo umożliwiły przekazanie szpitala. Szpital, który staje się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie służył nauce, edukacji, kształceniu studentów, ale przede wszystkim będzie służył mieszkańcom. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam w tym czasie pomagali. Dzisiejsza obecność panów ministrów świadczy o tym, że sprawa ma nie tylko wymiar regionalny, ale ma służyć całemu systemowi ochrony zdrowia w naszym kraju. Nakłady na ochronę zdrowia systematycznie rosną i to jest dobra wiadomość dla szpitala klinicznego, który od tej pory będzie rozwijał się już pod auspicjami Uniwersytetu Rzeszowskiego – powiedział marszałek.

Rzeszowski szpital tworzą trzy zakłady lecznicze – szpital ogólny, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc oraz Podkarpackie Centrum Onkologii. To placówka mająca ponad 730 łóżek, 17 stacjonarnych klinik, 6 oddziałów dziennych i 25 specjalistycznych poradni. Szpital zatrudnia ponad 1800 osób, a w 2022 roku hospitalizował 41 tys. pacjentów, udzielił 150 tys. porad w poradniach specjalistycznych i wykonał 13 tys. zabiegów.

ZOBACZ: Uniwersytet przejmuje szpital kliniczny! Wystąpienia, podpisanie porozumienia (VIDEO)

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki uważa, że Uniwersytet jest placówką wzorcową:

Uniwersytet Rzeszowski jest wzorcową placówką, którą chcemy pokazywać w całej Polsce, jako tą, która już od kilku lat konsekwentnie działa na rzecz uzupełnienia kadry lekarskiej. Dotychczas Uniwersytet Rzeszowski, jako uczelnia niemedyczna wykształcił już stu osiemdziesięciu lekarzy, z czego aż siedemdziesiąt procent pracuje na Podkarpaciu. Tak musi być w każdym województwie, aby kształcenie było na jeszcze wyższym poziomie i żeby można było kształcić jeszcze więcej lekarzy. Dziś województwo podkarpackie przekazało Kliniczny Szpital Wojewódzki do prowadzenia Uniwersytetowi Rzeszowskiemu. My przywieźliśmy cztery miliony złotych na początek stworzenia dokumentacji potrzebnej do tego, żeby rozpocząć proces inwestycyjny. Cała inwestycja potrwa zapewne kilaka lat, ale od pierwszego stycznia Uniwersytet Rzeszowski, jako organ prowadzący tego szpitala będzie miał już wszelkie dokumenty i legitymacje do tego, żeby ta inwestycja z tego poziomu projektowania przeszła w stan realizacji – mówił minister Czarnek.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest wiodącym szpitalem onkologicznym w województwie, który może kompleksowo diagnozować i leczyć w różnych zakresach pacjentów onkologicznych – posiada m.in. onkologiczne oddziały zabiegowe, dzienny oddział chemioterapii, zakład radioterapii oraz pracownie diagnostyczne. Prowadzi także Podkarpacki Rejestr Nowotworów, czyli jeden z 16 populacyjnych rejestrów tego rodzaju w kraju. Szpital jako jedyny w województwie, w ramach funkcjonującej sieci szpitali jest kwalifikowany do trzech profili: jest zarówno szpitalem onkologicznym, szpitalem pulmonologicznym oraz szpitalem II stopnia.

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia zwraca uwagę, że szpital zyska dostęp do nowych środków finansowych:

To bardzo dobra decyzja. Gratuluję przede wszystkim pacjentom z Podkarpacia. Szpital zyska dostęp do nowych środków badawczych, szczególnie w zakresie badań klinicznych, ale będzie miał też własną bazę kliniczną, której celem jest kształcenie lekarzy. Fakt, że siedemdziesiąt procent absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim znajduje pracę tu – na Podkarpaciu, to jest symboliczny obraz pewnego podejścia i skutków, które w ostatnich latach staramy się realizować, gdzie systematycznie tworzymy warunki pozwalające na zwiększenie kadry lekarskiej. Uniwersytet Rzeszowski jest dobrym przykładem, jak konsekwentna polityka pozwala nadganiać i nadrabiać zaległości, bo przecież powstał kierunek lekarski, mamy własną bazę kliniczną, jest też planowana inwestycja, która zmodernizuje działalność tego szpitala, więc ten rozwój zapewnia pacjentom z Podkarpacia dostępność leczenia na wysokim poziomie przez wiele kolejnych lat – powiedział.

Od 2013 roku Uniwersytet Rzeszowski prowadzi kształcenie na kierunkach medycznych nie mając własnego szpitala, w tym głównie w oparciu o współpracę z dwoma rzeszowskimi szpitalami klinicznymi. Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem wieloletnich działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Uniwersytet Rzeszowski w celu utworzenia szpitala uniwersyteckiego w regionie.

ZOBACZ: Czarnek i Niedzielski w Rzeszowie. Podkarpacie będzie miało szpital uniwersytecki! (VIDEO)

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka mówi, że to szansa dla rozwoju naukowego lekarzy:

Z punktu widzenia regionu, utworzenie szpitala uniwersyteckiego będzie ważnym krokiem w zakresie minimalizacji deficytów dotyczących kompleksowego zabezpieczenia medycznego mieszkańców regionu, a w przyszłości stanie się wielką szansą dla rozwoju obszaru naukowego lekarzy, którzy chcą się związać z Uniwersytetem, a docelowo z województwem podkarpackim – mówiła.

Sytuacja finansowa szpitala klinicznego w ciągu ostatnich dwóch lat uległa znacznej poprawie – ze straty 13 mln zł w roku 2020, rok później szpital wygenerował zysk netto, a bieżący rok planuje także zakończyć pozytywnym wynikiem finansowym. Szpital nadal boryka się ze spłatą zobowiązań wymagalnych, ale ich stan z miesiąca na miesiąc maleje, a jednostka przy utrzymującym się wzroście przychodów jest w stanie spłacić je samodzielnie w krótkim czasie. Wartość nakładów na inwestycje, remonty i zakupy sprzętu realizowane w latach 2018-2023 z zaangażowaniem środków samorządowych to prawie 182 mln zł, z czego 69 mln zł to środki budżetu województwa, a 113 mln zł środki unijne. Od 2017 roku w szpitalu zakończyły się lub nadal są realizowane największe inwestycje spośród tych w szpitalach wojewódzkich, w tym: Hematologia, nefrologia i stacja dializ za kwotę 52 mln złotych, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc za kwotę 98 mln złotych, Uruchomienie Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej za 17,2 mln złotych oraz Ginekologia i położnictwo na kwotę 19,5 mln złotych.

Prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego nie krył radości z nowego nabytku:

To wielka radość dla całego Uniwersytetu, a w szczególności dla Kolegium Nauk Medycznych, bo zyskujemy obiekt, który będzie odpowiadał na współczesne wyzwania medycyny w zakresie badań, leczenia i edukacji. Jeszcze raz bardzo dziękuję za przemyślaną decyzję, która pozwala myśleć o Uniwersytecie nieco inaczej niż do tej pory. Jesteśmy młodym Uniwersytetem, ale ten dzisiejszy akt przesuwa nas w nieco inny sektor. Mamy nadzieję, że sprostamy temu zadaniu, nie ma co ukrywać, że jest dla nas nowe przedsięwzięcie i nie mamy jeszcze w tym zakresie wypracowanych procedur, ale liczymy na dalszą pomoc pana marszałka – powiedział.

Pierwsze koncepcje powstania szpitala uniwersyteckiego sięgają jeszcze 2016 roku, kiedy prowadzone były rozmowy dotyczące przejęcia przez uczelnię jednego z rzeszowskich szpitali. W efekcie została podpisana deklaracja pomiędzy Ministrem Zdrowia, Wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Województwem Podkarpackim, a Uniwersytetem Rzeszowskim, dotycząca współpracy na rzecz utworzenia i rozbudowy Szpitala Uniwersyteckiego.

W tym samym czasie Samorząd Województwa Podkarpackiego podjął działania zmierzające do połączenia dwóch rzeszowskich szpitali wojewódzkich – Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc i Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1, które od 2017 roku funkcjonują jako jeden podmiot. Jeszcze tego samego roku, Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie wyraził zgodę na przekazanie szpitala Uniwersytetowi Rzeszowskiemu.

W ubiegłym roku Marszałek Województwa Podkarpackiego wspólnie z Wojewodą Podkarpackim, Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Ministrem Zdrowia i Ministrem Edukacji i Nauki, podpisali „Deklarację współpracy na rzecz utworzenia szpitala uniwersyteckiego w województwie podkarpackim”, która była taką „mapą drogową” prowadzącą do przekazania szpitala na rzecz rzeszowskiej uczelni. W grudniu tego roku Senat Uniwersytetu wydał pozytywną opinię dotyczącą przejęcia szpitala przez Uniwersytet Rzeszowski.

Autor tekstu: Daniel Kozik / UMWP

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

RADNY o BUDŻECIE: To fikcja i oszukiwanie wyborców! (VIDEO)

01-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)