REKLAMA

Sześć nowych karetek dla Podkarpacia (VIDEO, FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Sześć nowych karetek trafi na wyposażenie podmiotów leczniczych z terenu województwa podkarpackiego. Zastąpią wysłużone ambulanse z Przemyśla oraz Mielca. Szczegóły dofinasowania oraz funkcjonowania sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne po koncentracji dyspozytorni, przybliżyła w trakcie konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.

DSC_0036
Foto: Justyna Żuczek

 

Nasz region jest liderem jeżeli chodzi o zrealizowanie projektu koncentracji dyspozytorni medycznych. Te rozwiązania skutkują poprawą infrastruktury Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zwiększyliśmy liczbę zespołów ratownictwa medycznego z 85 do 96 . Oznacza to, że mamy więcej jednostek funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, a tym samym zmniejszyliśmy czasy dojazdów do zgłoszeń – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Nowe ambulanse trafią do dwóch dysponentów zespołów ratownictwa medycznego: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Ww. podmioty otrzymały środki na dofinansowanie zakupu 6 ambulansów (po 3 ambulanse na podmiot). Fundusze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Wybór akurat tych podmiotów nie był przypadkowy. Wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim liczbę ambulansów i okres ich użytkowania. Proces wymiany ambulansów jest w województwie podkarpackim realizowany konsekwentnie od 2017 r. W sumie, za pośrednictwem wojewody podkarpackiego, przeznaczono na ten cel z Budżetu Państwa – m.in. na zakup ambulansów – ponad 17 mln zł . Dało to możliwość wymiany 24 karetek użytkowanych przez Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie naszego województwa – dodała wojewoda.

Środki z budżetu państwa zostały przeznaczone także na doposażenie zespołów ratownictwa medycznego w specjalistyczny sprzęt. Na jego zakup (w tym urządzeń do kompresji klatki piersiowej), przeznaczono łącznie kwotę ponad 2 mln zł. Niemal 0,5 mln zł. wykorzystano na zakup sprzętu i oprogramowania, zapewniającego łączność pomiędzy zespołami ratownictwa medycznego i dyspozytorami.

Podejmowane działania organizacyjne i inwestycyjne były w pełni skoordynowane i ukierunkowane na faktyczne potrzeby, wynikające z niekorzystnego rozwoju sytuacji epidemiologicznej podczas II i III fali zakażeń koronawirusem. Modernizacja taboru karetek pozwala na poprawę jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, a tym samym na zwiększenie poziomu zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Video: Rzeszów24.pl

 

16-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (2)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Scosselon2022-08-16 20:55:23
0 0
Cialis Cheap Canada where to buy stromectol without prescription
unfonecaf2022-10-18 20:36:40
0 0
cialis without a doctor's prescription Paxil and Cymbalta are different types of antidepressants