REKLAMA

Szereg oszustw na terenie Rzeszowa. Policja apeluje o ostrożność

RZESZÓW. Komenda Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie apeluje o zachowanie ostrożności w związku z tym, że w ostatnim czasie na terenie Rzeszowa doszło do kilkunastu oszustw przez osoby podające się za pracowników zakładu energetycznego czy innych instytucji. 

pol

 

ZDJ.: KWP

Jak podaje Komenda Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, w ostatnim czasie odnotowano szereg kradzieży, których sprawcami były osoby podające się np. za pracowników zakładu energetycznego, administracji lub innych instytucji. Sprawcy lub sprawca działają na terenie całego miasta wybierają przypadkowe mieszkania. Jednak ich ofiarami padały zazwyczaj osoby starsze.

 

Działają w godzinach przedpołudniowych lub wczesnych popołudniowych. Wchodzą do mieszkań podając się np. za pracownika lub pracowników zakładu energetycznego i proponują obniżenie rachunków za prąd.  Po wejściu do mieszkania proszą właściciela o wcześniejsze rachunki. Gdy osoba wychodzi odszukać je, z przedpokoju kradną portfele wyciągając je z torebek lub leżących na widoku saszetek. Gdy rachunki były ”pod ręką” i właściciel nie wychodził do innych pomieszczeń tuż przed wyjściem proszą np. o szklankę wody i wykorzystują ten moment na kradzież.

 

Dwa tygodnie temu policjanci z Komisariatu na Nowym Mieście zatrzymali podejrzanego o takie kradzieże mężczyznę. Działając w podobny do opisanego sposób, podając się za pracownika zakładu energetycznego, dopuścił się 11 kradzieży. Kradł tylko portfele. Dwukrotnie wybrał z konta pieniądze posługując się skradzioną karta bankomatową. W tych przepadkach zatrzymany 22-latek działał sam. Jak twierdzą pokrzywdzeni był bardzo wiarygodny i wzbudzał zaufanie.
Jednak od jego zatrzymania policjanci odnotowali kolejne trzy kradzieże. Tym razem według tego samego schematu działały dwie osoby. Podawali się za pracowników administracji, a w jednym przypadku za znajomych sąsiada. Prosili o pomoc w przeglądzie instalacji lub o podanie wody. Wszystko po to, by po wejściu do mieszkania odwrócić uwagę właściciela i w tym czasie okraść go.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Policja apeluje do wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób próbujących wejść do naszego mieszkania. Przed ewentualnym wpuszczeniem ich do środka, zadzwońmy do administracji osiedla lub instytucji, na którą się powołują, by potwierdzić ich wiarygodność. O ile jest to możliwe zapewnijmy sobie obecność sąsiada lub osoby, której ufamy. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy takich osób samych w pomieszczeniach.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do uczciwości osób pukających do naszych drzwi, należy niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc pod numery telefonów 997 lub 112.
Źródło: KWP

27-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

szereg-oszustw-na-terenie-rzeszowa-policja-apeluje-o-ostroznosc