REKLAMA

Szef MON na poligonie w Nowej Dębie. Trwają ćwiczenia Dragon-21 (VIDEO, ZDJĘCIA)

NOWA DĘBA / PODKARPACIE. We wtorek 8 czerwca na poligonie w Nowej Dębie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak obserwował działania Sił Zbrojnych RP, gdzie odbywa się aktywna faza ćwiczenia Dragon-21. Głównym ćwiczącym jest 18. Dywizja Zmechanizowana. Dowództwo dywizji podczas ćwiczenia zostanie poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. To najważniejszy test najmłodszej, czwartej dywizji Wojska Polskiego.

dragon-21-aktywna-faza-na-poligonie-nowa-dba_51232964467_o

 

Jednym z celów tego ćwiczenia jest certyfikacja najmłodszej dywizji Wojska Polskiego – 18 Dywizji Zmechanizowanej. Certyfikacja dotyczy dowództwa dywizji. Jedna z pierwszym moich decyzji jako ministra obrony narodowej dotyczyła właśnie powołania tego związku taktycznego, którego zadaniem przede wszystkim jest obrona wschodniej granicy Polski – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że obok 18. Dywizji Zmechanizowanej w ćwiczeniu uczestniczą też pododdziały z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i 16. Dywizji Zmechanizowanej, a część szkolenia odbywa się poza poligonami.

Ćwiczenie odbywa się na terytorium całego kraju w domenie lądowej, powietrznej, morskiej oraz w cyberprzestrzeni. W ćwiczeniu uczestniczy prawie 9,5 tys. żołnierzy (z 20 jednostek wojskowych) z ponad 800 jednostkami sprzętu.

Przywracamy wojsko we wschodniej Polsce dlatego, że dla nas, dla Prezydenta RP zwierzchnika sił zbrojnych bezpieczeństwo jest priorytetem. Stąd też działania, których celem jest zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt – powiedział Błaszczak.

dragon-21-aktywna-faza-na-poligonie-nowa-dba_51233667646_o

 

Ćwiczenie taktyczne Dragon-21 to cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie i zgrywanie Sił Zbrojnych RP do prowadzenia operacji obronnej, w tym z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej i układem pozamilitarnym.

Poligonowa część ćwiczenia rozpoczęła się 2 czerwca, a zakończy – 11 czerwca. Następnie ćwiczenie przejdzie w etap wspomagany komputerowo w Akademii Sztuki Wojennej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów symulacyjnych JTLS. Całość zakończy się 18 czerwca.

Ćwiczenie Dragon-21 udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego wyróżniają się wysokimi umiejętnościami, są zaangażowani w zadania które wykonują, są bardzo dobrze przygotowani do tego żeby bronić naszej Ojczyzny. Dzięki wam żołnierzom Wojska Polskiego Polacy mogą czuć się bezpieczni – powiedział minister na spotkaniu z żołnierzami.

dragon-21-aktywna-faza-na-poligonie-nowa-dba_51234446024_o

 

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej, zgodnie z decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka, rozpoczęło się w 2018 roku. Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W czerwcu 2020 roku dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18. Pułk Logistyczny z Łomży i 18. Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18. Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

 

Źródło, zdjęcia: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, gov.pl / Ministerstwo Obrony Narodowej

 


09-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)