REKLAMA

SZCZEPIENIA RZESZÓW. Wielokrotne użycie jednorazowych strzykawek? “Medyk” zaprzecza

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wirtualna Polska poinformowała o dotarciu do rzekomej korespondencji lek. Stanisława Mazura, w której prezes Centrum Medycznego “Medyk” w Rzeszowie poleca pracownikom wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych do podawania szczepionki. Zalecenie miało nie zostać wprowadzone w życie, ale informatorzy WP twierdzą, że do wielokrotnego wykorzystania strzykawek mogło jednak dochodzić. “Medyk” stanowczo zaprzeczył tym informacjom i zagroził, że podejmie w tej sprawie czynności prawne.

Przechwytywanie_161
Foto: Justyna Żuczek / archiwum Rzeszów24.pl

Według informatorów Wirtualnej Polski, w korespondencji z niedzieli 28 marca między prezesem “Medyka” a pracownikami, Stanisław Mazur miał polecić swoim podwładnym wielokrotne używanie małych strzykawek do tego samego rodzaju szczepionki, zaznaczył, by wymieniać igły, których było dostatecznie dużo.

Według informatorów WP, taka decyzja miała zostać podjęta ze względu na to, że w trakcie szczepień, w przychodni przy alei Rejtana, w pomieszczeniach Centrum Handlowego Full Market, miało zabraknąć strzykawek.

Jak poinformował w rozmowie z WP prezes Mazur, zapas strzykawek udało się szybko zabezpieczyć i zarządzenie nie weszło w życie. – Według informatorów WP mogło jednak dojść do wykorzystania w trakcie szczepień użytych wcześniej strzykawek – pisze Wirtualna Polska.

WP podaje również, że prezes “Medyka” miał stwierdzić, iż szczepionka przeciw COVID-19 nie powinna wywoływać gwałtownych reakcji nawet po dostaniu się do krwiobiegu. Miał dodatkowo napisać pracownikom, by nie sprawdzać przy dwóch typach igieł, czy tkwią one w naczyniu krwionośnym.

Mazur dodatkowo napisał, aby nie aspirować przy szczepieniu igłami nr 5 czy 6, bo taką igłą nie jest się w stanie naciągnąć krwi – podaje Wirtualna Polska.

 

Centrum Medyczne “Medyk” zaprzecza

DSC_0121

Foto: Justyna Żuczek / archiwum Rzeszów24.pl

“Medyk” odpowiedział na zarzuty w artykule Wirtualnej Polski, publikując specjalne oświadczenie.

Zapewniamy, że wszystkie szczepienia w placówkach Centrum Medycznego Medyk odbywają się zgodnie ze standardami i procedurami medycznymi, w szczególności w zakresie stosowania materiałów i sprzętu jednorazowego użytku. W CM MEDYK nigdy w przeszłości jak również podczas realizacji szczepień przeciw COVID-19 nie użyto wielokrotnie sprzętu jednorazowego użytku w tym igieł i strzykawek – napisali Zarząd i Dyrekcja Centrum Medycznego “Medyk”.

Jak wyjaśnił w oświadczeniu “Medyk”, szczepienia w placówce są przeprowadzane przez przeszkolony i wykwalifikowany personel (lekarze i pielęgniarki z uprawnieniami). W oświadczeniu kilkukrotnie powtórzono, że w placówkach “Medyka” nigdy nie doszło do wielokrotnego wykorzystywania strzykawek, a informacje podane przez WP są “nieprawdziwe i niesprawdzone”.

Takie nieprawdziwe i niesprawdzone informacje, jak w przedmiotowym artykule, w okresie panującej pandemii prowadzą do zniechęcenia społeczeństwa do szczepienia, czego jako podmiot leczniczy i osoby wykonujące zawody medyczne nie możemy aprobować – czytamy w oświadczeniu.

Centrum Medyczne Medyk podkreśliło, że będzie w tej sprawie podejmować czynności prawne, w celu obrony swoich interesów. W oświadczeniu zaapelowano też o odpowiedzialne zachowanie i poddawanie się szczepieniom.

 

Źródło: wp.pl, Centrum Medyczne “Medyk” / Facebook

09-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)