REKLAMA

„Szanuj zasady, chroń życie”. Młodzież w Zakładzie Karnym w Rzeszowie

RZESZÓW. / Kolejna grupa młodych ludzi przekroczyła dziś więzienną bramę, a za nią poznali nie tylko przepisy i zasady brd, ale również historię młodego mężczyzny skazanego za przestępstwo drogowe. O tym, że nie warto przekreślać życia już na starcie, młodych i przyszłych kierowców – uczniów Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, przekonywali Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W ten dzień spotkaliśmy się ze znajomymi. Kupiłem samochód – stwierdziliśmy, że „oblejemy” zakup. Zabrakło alkoholu. Padł pomysł, żeby pojechać do pobliskiej miejscowości po alkohol. Nie było trzeźwego kierowcy. Kto będzie kierował? Ten kto kupił. Ja nie chciałem się na to zgodzić, ale po naciskach, namowach „że mięczak jesteś”, uległem i pojechaliśmy. Obudziłem się w szpitalu. Powiedziano mi, że zginęły dwie osoby. Moi bliscy znajomi, z którymi znaliśmy się od dzieciństwa. Tam, gdzie mieszkam, nazywają mnie zabójcą– opowiadał skazany za przestępstwo drogowego.

Jak nie doprowadzić do takiej sytuacji – o tym z uczniami rozmawiali prowadzący spotkanie edukacyjne. Omawiano przepisy i zasady brd dotyczące m.in. prędkości pojazdów, zachowania się pieszych, tworzenia korytarzy życia, wpływie kondycji psychofizycznej kierowcy na bezpieczeństwo jazdy oraz konsekwencji prawnych związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

W projekcie „Szanuj zasady, chroń życie”, który prowadzimy od listopada, wzięło już udział 600 uczniów szkół licealnych z całego kraju. Tym projektem chcemy objąć jak największą grupę młodych lub przyszłych kierowców. Młodzi kierowcy niestety są w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli chodzi o wskaźnik wypadkowości, wśród młodych kierowców, w grupie wiekowej 18-14 lata, jest on najwyższy na 10 tys. populacji. W ubiegłym roku młodzi ludzie z tej grupy wiekowej spowodowali ponad 3 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 281 osób – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Cel zajęć jest jeden – poprawić bezpieczeństwo na drogach– zazaczył Szef ITD.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest nie tylko jednym z głównych celów Ministerstwa Infrastruktury, służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo na polskich drogach, ale jest celem rządu. Od 2019 r. prowadzimy spotęgowane działania, które mają doprowadzić do tego, aby polskie drogi były bezpieczne. W ostatnich latach wyraźnie spadła liczba wypadków drogowych i ich ofiar. Jeśli porównamy rok 2022 do 2019, to ten spadek jest aż o 35 proc. Działania prowadzimy wielotorowo. To inwestycje drogowe, dobre prawo i edukacja – wzmacnianie świadomości, prewencja, uczulanie na zagrożenia, które mogą występować na drogach– podkreślił Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Brak doświadczenia, zbytnia pewność siebie, brawura, nieznajomość podstawowych zasad ruchu drogowego, chęć popisania się przed innymi, brak umiejętności przewidywania konsekwencji swojego postępowanie – tak niestety często postępują młodzi kierowcy. Przed takimi zachowaniami ostrzegali prowadzący dziś zajęcia.

Wy, jako młodzi lub przyszli kierowcy, zawsze musicie zachować ostrożność, cały czas kontrolować drogę. Kierowca musi być odpowiedzialny i skoncentrowany. Alkohol, narkotyki, prędkość – to czynniki ryzyka. Nieprzestrzeganie zasad i przepisów prowadzi do tragedii. Żadne przeprosiny życia nikomu nie zwrócą, a wasze plany życiowe pójdą w niwecz– mówił Jerzy Dybus, prokurator regionalny Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Tak, jak w przypadku skazanego, który będąc pod wpływem alkoholu, zgodził się prowadzić samochód.

Przed wypadkiem prowadziłem normalny tryb życia, miałem dobrze płatną pracę, miałem dużo znajomych, miałem zaplanowany ślub z moją narzeczoną. Straciłem wszystko. Przegapiłem ten moment, kiedy mogłem powiedzieć „nie” i to zniszczyło wszystko. Ja opuszczę kiedyś zakład karny, a osoby, które nie żyją, ja już im życia nie przywrócę, rodziny straciły bliskie osoby, a ja jedyne co mogę zrobić, to pójść na cmentarz i przeprosić. Chciałbym, abyście nie przegapili tego momentu. Nie jest twardzielem ten, kto pojedzie i się zgodzi, tylko ten, kto w odpowiednim momencie powie „nie”– podkreślił skazany.

źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

zdjęcia: Główny inspektorat Transportu Drogowego


08-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)