REKLAMA

SUWERENNA POLSKA. Pomoc dla rolników. Podziękowania dla Obajtka. I piłki by „okiwać“ Tuska (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek 21 lipca 2023 r.  w Rzeszowie na jednej ze stacji Orlen odbyła się konferencja prasowa Solidarnej Polski z ministrem Januszem Kowalskim i ministrem Marcinem Warchołem i senatorem Mieczysławem Golbą  na czele. Parlamentarzyści i samorządowcy spotkali się z mediami aby poinformować nowej ustawie, która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. 
IMG_20230721_125944
Na początku rozpoczynający konferencje wiceminister Janusz Kowalski nawiązał do obecnych działań rządu w celu wsparcia rolnictwa.
 Nie ma zgody na to aby po 15 września 2023 r. kiedy ustanie zakaz importu zbóż rzepaku z Ukrainy do Polski otwierać kosztem polskich rolników rynek polski na ponowny import z Ukrainy. Po to aby spowodować kolejny kryzys– mówił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski
 Kilkadziesiąt godzin temu zakończyło się bardzo ważne z udziałem pana premiera Mateusza Morawieckiego w ministerstwie rolnictwa. Pod przewodnictwem pana ministra rolnictwa i rozwój wsi Roberta Telusa, oraz ministrów z Bułgarii Rumunii Słowacji i Węgier. I Polska jednoznacznie powiedziała i potwierdziła kierunek zapoczątkowany właśnie tutaj w Rzeszowie 3 czerwca 2023 r. Nie ma zgody aby otworzyć 15 września br. granice. Będziemy bronić interesów rolników jako rząd Zjednoczonej prawicy. Dotrzymujemy słowa.- dodał wiceminister J. Kowalski
Główny temat konferencji dotyczył jedna ważnego komponentu ustawy o biogazowniach rolniczych 
 Od  1 stycznia 2024 r. wzorem kilkunastu innych państw w UE wprowadzamy europejski standard benzyny E10 do Polski. Co to oznacza? Oznacza to że w benzynie E95 będzie więcej biokomponentów. Biopaliwo,  które produkowane jest dzięki polskim rolnikom. I to jest dotrzymanie słowa, które rząd Zjednoczonej Prawicy dla Polskich rolników.- oznajmił J. Kowalski
Wyjaśnił też pokrótce, w jaki konkretny sposób rozwój biogazowni przyczyni się do stabilizacji kryzysowej sytuacji w jakiej znaleźli się rolnicy. Były też podziękowania dla  Daniela Obajtka za jego osobistą decyzję w sprawie współpracy. 
Głos zabrał również wiceminister Marcin Warchoł. Jak wspomniał wiceminister J. Kowalski- Który dba o to żeby w Rzeszowie było czystsze powietrze
 
– Już 1 stycznia Polacy wleją do swoich samochodów bardziej zielone paliwo. To paliwo będzie zawierało więcej biokomponentów. Będzie to dwukrotnie więcej biokomponentów niż to jest obecnie to jest dobra wiadomość dla wszystkich polskich rolników. Będą mieć łatwiejszy rynek zbytu. Będą łatwiej mogli dostarczać takie swoje produkty jak kukurydza, rzepak. Wzrośnie o 10% zapotrzebowanie na rzepak na kukurydzę to jest pół miliona ton.- powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Senator Mieczysław Golba przygotował niespodziankę w ramach podziękowań dla swoich partyjnych kolegów.
– Chcemy w szczególności podziękować panu ministrowi za tą ustawę, za przygotowanie tej ustawy bo to w szczególności oni grają w piłkę, dzieci rolników i rolnicy też. Mamy wielu młodych rolników na podkarpaciu, którzy własnie uprawiają piłkę nożną.- przytoczył analogię senator Suwerennej Polski Mieczysław Golba. 
Nie zabrakło również pytań ze strony naszej redakcji pytaliśmy przede wszystkim, o to jak system biogazowni będzie funkcjonował na terenie podkarpacia (mając na uwadze rozproszone rolnictwo). Drugie pytanie w imieniu rolników z podkarpacia. Kiedy zostaną wypłacone kolejne transze dopłat do zbóż obiecane polskim rolnikom w związku z kryzysem i napływem surowca z Ukrainy? 
Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo i odpowiedzi na te pytania.

22-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)