REKLAMA

Sukces przewodników psów z rzeszowskiej komendy! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dwa zespoły z rzeszowskiej komendy brały udział w ogólnopolskim szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych. Starsza sierżant Karolina Wielg z psem Nitro i młodszy aspirant Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem wyróżniali zostali wysoko ocenieni przez instruktorów psów służbowych.

303-198733

Foto: Podkarpacka Policja

Szkolenia dla funkcjonariuszy policji, organizowane są cyklicznie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W szkoleniu, które odbyło się w Sielpi Wielkiej w województwie świętokrzyskim, w dniach 22 – 24 października, uczestniczyły zespoły przewodników z psami patrolowo-tropiącymi, patrolowymi, wyszkolonymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych. Były to zespoły należące do Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z Policji, Służby Celno-Skarbowej oraz Związku Instruktorów.

W tej edycji szkolenia uczestniczyły dwa zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w składzie: st. sierż. Karolina Wielg z psem patrolowo-tropiącym Nitro i mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, który wyszkolony jest do wykrywania zapachów narkotyków.

303-198737

Foto: st. sierż Karolina Wielg motywuje Nitro do pościgu / Piotr Taras – Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych

Dla st. sierż. Karoliny Wielg i Nitra był to debiut w szkoleniu. Policjantka wspólnie z patrolowo-tropiącym Nitro doskonalili m.in. obronę przewodnika przez psa, pościg za niebezpiecznym przestępcą, czy obezwładnianie napastnika, a nawet dwóch jednocześnie. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że Karolina i Nitro znaleźli się w czołówce zespołów patrolowo-tropiących. W ocenie instruktorów było to duże osiągnięcie.

St. sierż. Karolina Wielg na co dzień pełni służbę w wydziale wywiadowczo-interwencyjnym w komendzie miejskiej w Rzeszowie. Policjantką jest od 5 lat, a przewodnikiem psów służbowych jest od marca tego roku. Podkreślić należy, że jest jedyną kobietą, policjantką – przewodnikiem psa w garnizonie podkarpackim. Praca z psami jest jej zamiłowaniem i pasją już od dzieciństwa.

Miłość do tych zwierząt zaszczepił rzeszowskiej policjantce jej ojciec. Od dzieciństwa wychowywała się w obecności psów. Jej marzeniem było zostać przewodnikiem pas służbowego. Właśnie z takim zamiarem podjęła służbę w policji. Od marca może realizować swoją pasję. Pracę z pasami służbowymi rozpoczęła od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wspólne z podopiecznym ponad rocznym Nitro, owczarkiem belgijskim malinois, psem patrolowo-tropiącym. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia, od sierpnia razem rozpoczęli pracę w rzeszowskiej komendzie miejskiej. Mimo jeszcze niewielkiego stażu, już odnosi pierwsze sukcesy.

303-198730

Foto: Podkarpacka Policja

Kolejny raz w szkoleniu uczestniczyli mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak. W swojej kategorii, pod okiem instruktorów, doskonalili współpracę przewodnika z psem, rozróżnianie zapachów w rożnych miejscach i o różnym natężeniu bodźców rozpraszających, takich jak przechodzące osoby, przejeżdżające samochody, ciasne pomieszczenia. W ubiegłym roku byli najlepsi. W tegorocznym szkoleniu zajęli drugie miejsce w swojej kategorii.

Oprócz codziennych obowiązków wynikających ze służby, takich jak: służba patrolowa, zabezpieczenie imprez sportowych, poszukiwaniu osób lub substancji zabronionych, nasi przewodnicy angażują się w działania profilaktyczne. Ich udział w spotkaniach z młodzieżą i dziećmi jest dużą atrakcją, robiącą wrażenie na uczestnikach.

Źródło: Podkarpacka Policja

13-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

sukces-przewodnikow-psow-z-rzeszowskiej-komendy-foto-381-00r2kc