REKLAMA

Studium Teatralne i neTTheatre na „Źródłach Pamięci 2014”

RZESZÓW.  Na IV edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”, który odbędzie się w dniach 21-24 września w Rzeszowie, będziemy gościć  najnowszy spektakl Pawła Passiniego „The hideout”/ „Kryjówka” oraz  Studium Teatralne z Warszawy z przedstawieniem ”Król Kier znów na wylocie”.

KYJOWKA

“Kryjówka” to historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz, i wtedy znajdujemy się blisko.

A z nami plątanina włóczki oraz: Irena Solska – wielka polska aktorka ukrywająca małe żydowskie dziewczyny;

Aniela Anyżko – ciemnowłosa jasnowidząca; Apolonia – Zosia, która przykładając język do oszronionej ściany piekarni, by wreszcie na nim, już odmrożonym i spuchniętym poczuć choć przez chwilę smak chleba, jeszcze nie wie, że po latach będzie oprowadzać hollywoodzkiego reżysera po trasie swojej ucieczki z getta;

I mały powstaniec, albo granatowy policjant, albo poeta, albo dziad.

Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania: antypomnik, teatrzyk, widoczek. I historie tych, którzy jednak wyszli z szafy.

 

Studium Teatralne zaprezentuje spektakl “Król Kier znów na wylocie”. Głównym wątkiem sztuki jest historia młodej Żydówki, która w trakcie II wojny światowej po ucieczce z getta udaje Polkę i Niemkę, by w ten sposób odnaleźć swojego męża i wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego.

Jej miłość staje się wstrząsającym „sposobem” na przetrwanie. Koleje życia bohaterki to historia jej „nie-obecności”, „nie-istnienia”, to los, w którym przestaje być ważne, kim ona sama jest. Liczy się tylko ten, komu pragnie pomóc i w tym celu gotowa jest zrobić wszystko. Wydaje się, że przestaje obowiązywać ją moralność, że nie ma tam miejsca na Boga, że w obliczu sytuacji przerastających ludzką wyobraźnię, konwencjonalne wartości stają się czymś abstrakcyjnym.

 

Bilety do nabycia w miejscu odbywania się spektaklu. Cena biletu: 20 zł.

ap

18-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

studium-teatralne-i-nettheatre-na-zrodlach-pamieci-2014