RZESZÓW / PODKARPACIE. Student Politechniki Rzeszowskiej, który wrócił z Wuhan, gdzie znajduje się epicentrum koronawirusa 2019-nCoV, opublikował w serwisie YouTube stream ze szpitalnej izolatki. Wyjaśnia w nim, jak wyglądały procedury po powrocie do Polski.
Foto: YouTube / kanał: CJ Channel
W poniedziałek (27 stycznia br.) jeden ze studentów Politechniki Rzeszowskiej, który w ostatni weekend wrócił do Polski z chińskiego Wuhan, przeprowadził transmisję na żywo z izolatki szpitala w Warszawie. Mężczyzna opowiedział o procedurach, jakie są prowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Nagranie trafiło na kanał CJ Channel w serwisie YouTube.
– Wszystko to, co się tutaj dzieje, zorganizowano na najwyższym poziomie. Lekarze są bardzo w porządku w stosunku do nas, wykonywane są wszystkie badania wymagane przez WHO – powiedział w swojej transmisji student. Dodał również, że kompletną bzdurą były pojawiające się informacje, że wracający studenci mieli jedynie sprawdzaną temperaturę i przesłuchane stetoskopem płuca.
Autentyczność nagrania potwierdził w rozmowie z rzecznikiem Głównego Inspektoratu Sanitarnego portal korso24.pl.
…
Foto: gis.gov.pl
Pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem odnotowano w połowie grudnia w chińskim Wuhan. Osoby zakażone powiązano z targiem zwierząt i owoców morza funkcjonującym w tym mieście. Naukowcy zidentyfikowali nową odmianę koronawirusa – 2019-nCoV, który okazał się podobny pod względem sekwencji genetycznej do wirusa SARS wywołującego ciężki ostry zespół oddechowy. Wirus ten najprawdopodobniej pochodził od zwierzęcia sprzedawanego na lokalnym rynku spożywczym.
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 29 stycznia 2020 roku odnotowano 6072 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 132 zgony (2,2%). 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Pojedyncze zakażenia wykryto we Francji (4) i Niemczech (4).
Wszystkie 132 zgony pochodziły z Chin, 125 pochodziło z prowincji Hubei, 2 z prowincji Henan, 1 z Pekinu, 1 z prowincji Hainan, 1 z prowincji Heilongjiang, 1 z prowincji Hebei oraz 1 z Szanghaju.
Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 roku, u 18 procent potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.
Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.