REKLAMA

Studenckie wakacje czyli… co zrobić z czasem wolnym

RZESZÓW. Na rzeszowskich uczelniach rozpoczęły się sesje egzaminacyjne, po których rozpoczną się upragnione wakacje od zajęć. Jedni wyjeżdżają na wakacje do domów rodzinnych, inni pracują  w knajpach i pubach a inni starają się zdobyć doświadczenie w swoim zawodzie na praktykach czy stażach. Wielu zadaje sobie pytanie,  jak wykorzystać ten czas?  

zwir

Co myślą studenci?

O to też zapytaliśmy jednego ze studentów Politechniki Rzeszowskiej. Uważam, że będąc studentem warto pracować nie tylko ze względów finansowych, ale również a może przede wszystkim w celu zdobycia doświadczenia i obycia wśród ludzi. Myślę że jeżeli się chce to, z powodzeniem można znaleźć pracę, która będzie nas satysfakcjonowała. Takim podstawowym źródłem ofert są portale ogłoszeniowe, ale warto również śledzić to, co oferują nam Biura Karier,czy Praktyk  na naszych uczelniach. Moim zdaniem nawet darmowe staże to nie jest czas stracony.  W przypadku wielu firm jest możliwość na późniejsze zatrudnienie.  – mówi Dawid.

Pomoc uczelni mile widziana

Uczelnie zwykle pomagają swoim studentom i absolwentom za pomocą Biur Karier.  Jeżeli chodzi o moją uczelnię z racji tego, że jestem na kierunku zamawianym w tym roku przewidziano 18 miejsc na płatne 2 – miesięczne staże w firmach związanych z moim kierunkiem studiów. – dodaje Dawid, pytany o pomoc ze strony Politechniki Rzeszowskiej.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim studenci również mogą liczyć na pomoc Biura Karier, choć, jak zaznacza Karolina Klęba p.o. Kierownika Biura Karier Uniwersytetu Rzeszowskiego, do Biura Karier może przyjść każdy, bez względu na to, na jakiej uczelni studiuje. Oferta skierowana jest także do absolwentów.

Jakie oferty dla studentów?

Praca wakacyjna dla studentów jest dostępna zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie wpływa bardzo dużo ofert zza granicy, ponieważ zbliżają się wakacje. Przede wszystkim dostajemy oferty z Wielkiej Brytanii czy Niemiec, gdzie potrzebne są pielęgniarki, czy animatorzy czasu wolnego. Są także propozycje pracy fizycznej jako zbieracz owoców, czy jako kelner lub recepcjonista.  – mówi Karolina Klęba p.o. Kierownika Biura Karier Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ile więc można zarobić za granicą? Pracodawcy raczej nie podają stawek, ale trzeba liczyć ok. 15- 30 zł za godzinę. Warto dodać, że najczęściej w takich ofertach pracy sami wybieramy, ile chcemy pracować. Można przepracować 8 godzin dziennie, można też więcej. odpowiada Karolina Klęba.

Nie każdy jednak chce wyjeżdżać za granicę. Jeśli chodzi o oferty pracy w Polsce, to często nie są to tylko oferty wakacyjne, a pracy stałej. Z ofert wakacyjnych można wybierać nie tylko z tych, które są w Rzeszowie, a z całego kraju, jak np. sprzedaż pamiątek w budce nad morzem za 12 zł za godzinę.  Jest to oferta z tego roku.  Nie zapominajmy jednak o możliwości staży czy praktyk, nawet tych bezpłatnych, ponieważ procentują one w przyszłości. – dodaje Karolina Klęba.

23-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

studenckie-wakacje-czyli-co-zrobic-z-czasem-wolnym