REKLAMA

Studenci z Rzeszowa laureatami ogólnopolskiej “Generacji Przyszłości”

RZESZÓW. Aplikacja mobilna, mająca nauczyć dzieci  bezpiecznie poruszać się po Internecie oraz maszyna latająca, wspomagająca pracę strażników przyrody. To projekty studentów WSiZu, które dostaną po 250 tyś. zł za sukces w ogólnopolskim konkursie. 

WSIZ

 

ZDJ.: sxc.hu

Blisko ćwierć miliona zł dostaną studenci WSIiZ na realizację dwóch projektów, które wygrały w konkursie „Generacja Przyszłości”, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skali kraju nagrodzono studentów z 13 uczelni. WSIiZ jest jedyną na Pjedyną uczelnią niepubliczną w Polsce, której studenci znaleźli się w gronie laureatów.

„Generacja Przyszłości” to program resortu nauki adresowany do studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. Studenci podzielili pomiędzy siebie 5mln zł. Mogli rywalizować o dofinansowanie wysokości do 100 000zł oraz do 400 000zł. Do konkursu zgłoszono sześćdziesiąt dwa projekty. Ostatecznie nagrodzono dwadzieścia sześć pomysłów z trzynastu uczelni.

Aplikacja mobilna nauczy dzieci bezpiecznie poruszać się po Internecie

Pierwszy z projektów, realizowany przez Daniela Dereniowskiego i Piotra Kłosa pod okiem dra Leszka Barana nosi nazwę „Stworzenie i wdrożenie prototypu edukacyjnej aplikacji mobilnej pozwalającej na edukację dzieci i rodziców w zakresie bezpiecznych zachowań poprzez interaktywną grę z zaawansowanym systemem analizy osiągnięć dzieci”. Celem projektu jest opracowanie edukacyjnej aplikacji mobilnej połączonej z interaktywną platformą informacyjną. Aplikacja ma służyć edukowaniu poprzez zabawę dzieci w młodszym wieku szkolnym. Tematyka interaktywnej gry będzie obejmować postępowanie w sytuacjach codziennych zagrożeń. Tym samym ma zwiększać świadomość dzieci i ich rodziców dotyczącą tych niebezpieczeństw.

Dzięki rozwojowi technologicznemu i zwiększeniu dostępności do urządzeń mobilnych takich, jak smartfony i tablety, możemy w szybki i co najważniejsze efektywny sposób uczyć dzieci, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Jednocześnie będziemy tworzyć system, który będzie pozwalał mierzyć postępy dzieci w nauce tłumaczy Daniel Dereniowski.

W ramach projektu studenci zamierzają wziąć udział w międzynarodowym konkursie dla nowoczesnych rozwiązań mobilnych – Global Mobile Awards 2015

Choć konkurencja była duża – do oceny merytorycznej przeszło ponad 60 projektów z całej Polski – cieszymy się, że nasza propozycja znalazła się wśród 26 pomysłów, które zyskały uznanie komisji konkursowej, i że otrzymaliśmy szansę na realizację swoich pomysłów – mówi student WSIiZ, Daniel Dereniowski. Projekt realizuję wspólnie z moim kolegą z Akademii Obrony Narodowej. To również potwierdzenie tego, że współpraca studentów z różnych uczelni może przynosić bardzo dobre wyniki. Projekty naukowe powinny być połączeniem kreatywności, wykorzystania dostępnej technologii oraz pomagać ludziom w tym przypadku rodzicom i ich dzieciom.

Powstanie maszyna latająca wspomagająca pracę strażników przyrody

Drugi z nagrodzonych projektów to pomysł realizowany przez studentów Informatyki Vadyma Melnyka, Dominika Ciurko, Łukasza Wojakowskiego oraz Ivana Kopytko pod nadzorem dra Marka Jaszuka.

Nasz projekt został bardzo wysoko ocenionyprzyznano mu drugie miejsce na liście rankingowej – wyjaśnia Dominik Ciurko. Jego kolega z zespołu, Vadym Melnyk, dodaje, że przygotowania do napisania projektu trwały półtora miesiąca. – Była ta praca głównie nocami. Czasami zdarzały się chwile słabości czy zwątpienia, zwłaszcza kiedy mieliśmy przed sobą dużo pracy i coraz mniej czasu. Na szczęście jesteśmy zespołem i zawsze można było liczyć na wsparcie i wzajemną motywację mówi Vadym Melnyk. Jestem przekonany że gdyby nie wsparcie naszego opiekuna dra Marka Jaszuka nasz projekt nie zdobyłby grantu. Doktor Jaszuk był z nami w kontakcie 24 godziny na dobę. Jeśli mieliśmy jakiekolwiek wątpliwości czy problemy, na bieżąco je rozwiązywałdodaje Dominik Ciurko.

Dzięki pieniądzom z grantu „Generacja Przyszłości”, studenci WSIiZ chcą wystartować w międzynarodowym konkursie Wildlife, który odbywa się w Afryce. Celem konkursu jest zbudowanie bezzałogowej maszyny latającej wraz z systemem sterowania wspomagającej strażników przyrody w tropieniu kłusowników. Praca drona opierać się będzie na zaawansowanych algorytmach rozpoznawania obrazów i analizy środowiska.

 

29-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

studenci-z-rzeszowa-laureatami-ogolnopolskiej-generacji-przyszlosci