RZESZÓW / PODKARPACIE. Ruszył projekt „Strażnicy drzew w Rzeszowie”. Zakłada on wsparcie mieszkańców miasta przy działaniach na rzecz ochrony zieleni.
Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe
Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów, przy współudziale Społecznych Strażników Drzew realizuje projekt „Strażnicy drzew w Rzeszowie”.
– W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania problemem wycinki drzew. Rozwój polskich miast, wzrastająca świadomość zmian klimatycznych, zanieczyszczenie powietrza i brak systemowych rozwiązań w zakresie zieleni miejskiej powodują, że sami mieszkańcy podejmują inicjatywy w trosce o otaczającą ich przyrodę – podkreśla Zespół Strażników drzew w Rzeszowie.
W tym duchu powstał projekt „Strażnicy drzew w Rzeszowie”, którego realizacja właśnie się rozpoczęła i trwać będzie do końca roku. Zakłada on wsparcie mieszkańców miasta w działaniach na rzecz ochrony zieleni.
Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG, to jeden z 11 projektów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) na lata 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych, które wzmacniają społeczeństwo obywatelskie.
Wsparciem dla rzeszowian będzie Strażnik Drzew z telefonem interwencyjnym: 728 082 963, powstanie też strona internetowa z niezbędnymi informacjami o ochronie drzew.
– Każdy mieszkaniec może włączyć się w realizację projektu, pracy jest dużo. Wystarczy zadzwonić na telefon strażniczy: 728 082 963 i wyrazić zainteresowanie. Osoby dorosłe bez względu na wiek, zawód, są mile widziane, jedyny warunek to pozytywne nastawienie do przyrody i ludzi – Mówi Zbigniew Mieszkowicz, Strażnik Drzew, pomysłodawca projektu.
Prowadzona będzie analiza statystyczna przedstawiająca działania administracyjne, w szczególności Urzędu Miasta Rzeszowa, w zakresie drzew (wycinki, nasadzenia, pomniki przyrody, zgłoszenia wykroczeń, itp.).
– Dzięki uzyskanej w ramach projektu wiedzy i doświadczeniu, uczestnicy będą dysponować spójnym oglądem problemu. Będą mieli szansę poznać różne opinie mieszkańców, urzędników i ekspertów, opracować strategię dalszych działań, a w konsekwencji wdrożyć efektywniejsze praktyki, bo problem masowych wycinek raczej nie zniknie – zaznaczają Strażnicy drzew w Rzeszowie.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.