Lotniskowa Służba Ratowniczo–Gaśnicza Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Wynika to z decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Foto: facebook.com/PLRZE
Lotniskowa Służba Ratowniczo–Gaśnicza Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka jako druga w Polsce została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pierwszą tego typu jednostką w kraju była LSRG Kraków-Balice.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje w Polsce od 1995 roku i jest zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.
Podstawowym założeniem w budowie systemu ratowniczo-gaśniczego było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jest położony 14 kilometrów od centrum Rzeszowa. Od 2011 roku strażacy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej stacjonują w położonej w pobliżu lotniska strażnicy.
Strażacy czuwający nad bezpieczeństwem podrzeszowskiego lotniska mają do dyspozycji sześć samochodów:
Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBAPr 11/60 Felix,
Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBAPr 10/50 Barracuda,
Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBAPr 12/54 Barracuda,
Dwa ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze GCBAPr 9/60 Chinetti Tiger/S,
Lekki samochód ratownictwa techniczno – medycznego Volkswagen T4.