REKLAMA

Strajk ogólnopolskich mediów! “Tu powinien być Twój ulubiony program”

POLSKA. TVN, Polsat, Canal+, RMF RM, Radio ZET, Onet, Interia i wiele innych ogólnopolskich ośrodków medialnych dołączyło dzisiaj do strajku mediów i podpisało list otwarty do do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu “składki od mediów”, którą nazywają haraczem. Na dowód protestu, telewizje, radia i portale wstrzymały normalne funkcjonowanie, emitując jedynie komunikaty o dołączeniu do strajku oraz treść wspomnianego listu.

Do akcji “Media bez wyboru” dołączyła większość prywatnych mediów ogólnopolskich. Protest będzie trwał przez całą środę 10 lutego. Telewizje, radia i portale mają wrócić do normalnego funkcjonowania w czwartek.

To pokłosie rozpoczęcia prac nad projektem ustawy, której wprowadzenie będzie oznaczało konieczność uiszczania przez ośrodki medialne opłat, składek z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej.  – Chodzi o projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ – czytamy w serwisie informacyjnym Radia ZET.

Przedstawiciele mediów biorących udział w proteście zaznaczają, że jeśli dojdzie do wprowadzenia podatku od reklam, część ośrodków będzie musiała liczyć się z poważnym osłabieniem bądź nawet likwidacją.

Rolą mediów nie jest walka ze skutkami pandemii. To rola rządu. Naszym zadaniem jest rzetelne informowanie. Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów – podaje Radio ZET.

Z kolei Dziennik Gazeta Prawna przywołuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który tak uzasadniał potrzebę wprowadzenia w życie nowych opłat od mediów.

Mamy do czynienia z ogromną nierównowagą. Globalne korporacje medialne dominują i mogą jeszcze bardziej dominować poprzez swoją siłę kapitałową – powiedział premier w telewizji wPolsce.pl. Dodał, że opłata ma „tworzyć lepsze warunki do rozwoju dla wolnych mediów”.

Składka od mediów będzie dotyczyć firm, które wykażą przychody za reklamy przekraczające kwotę 1 mln zł. Jeśli chodzi o reklamę prasową, poziom ten określono na 15 milionów złotych.

TREŚĆ LISTU OTWARTEGO MEDIÓW


List: Polsatnews.pl

źródło: Red., Radio ZET, PolsatNews, Dziennik Gazeta Prawna grafika nagłówek: poglądowa

10-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

strajk-ogolnopolskich-mediow-tu-powinien-byc-twoj-ulubiony-program-5850