REKLAMA

STRAJK NAUCZYCIELI: Co zrobić w przypadku zamknięcia szkoły?

W poniedziałek rozpocznie się ogólnopolski strajk nauczycieli. Według informacji Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół powinni poinformować rodziców o sposobie zapewnienia zajęć opiekuńczych na czas strajku. Co może zrobić rodzic, gdy placówka, do której uczęszcza jego dziecko zostanie zamknięta?

school-1974369_960_720

Foto: pixabay.com

W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o trudnościach w realizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczych rodziców dzieci i uczniów w formie np. oświadczenia, ogłoszenia na stronie www przedszkola/szkoły, wiadomości w e-dzienniku. Jednak zawiadomienie nie może sugerować rodzicom nieposyłania dzieci do przedszkola, do szkoły w tym czasie – informuje Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty.

Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, to powinien otrzymać od dyrekcji informacje o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie. Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty.

Co zrobić, gdy dana placówka oświatowa zostanie zamknięta? – opieka nad dziećmi

  • Rodzice i prawni opiekunowie mają prawo do zasiłku opiekuńczego. W jego ramach otrzymają 80% wynagrodzenia. By ubiegać się o ten zasiłek, należy złożyć u pracodawcy dwa dokumenty: oświadczenie o nieoczekiwanym braku opieki (zamknięcie jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni) oraz druk ZUS-owski Z15A. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinni zgłosić się bezpośrednio do ZUS-u.

Na zdrowe dziecko do lat 8 lub chore (w tym niepełnosprawne) dziecko do lat 14, rodzic może otrzymywać zasiłek przez 60 dni. Na dziecko powyżej 14 roku życia zasiłek przysługuje przez 14 dni. Zasiłek na dzieci, które ukończyły 14 lat, ale nie są pełnoletnie, można przyjmować przez 30 dni. Warto pamiętać, że o zasiłek może ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec.

  • Na dziecko w wieku do 14 roku życia przysługuje prawo do dwóch dni lub 16 godzin opieki.

Wówczas pensja jest obliczana tak, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

  • Rodzice mogą również (za zgodą pracodawcy) przyjść z dzieckiem do pracy lub pracować zdalnie. Jest to jednak uzależnione od specyfiki zawodu, jaki wykonuje rodzic.

 

W poniedziałek od godziny 14:00 do 17:00 zorganizowana zostanie w Rzeszowie manifestacja wspierająca strajk nauczycieli. Miejscem, w którym zgromadzą się zwolennicy żądań nauczycieli będzie teren przed I LO.

Ogólnopolski strajk ZNP rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa aż do odwołania. Jego termin zbiega się z zaplanowanymi na 10, 11 i 12 kwietnia egzaminami gimnazjalnymi. Natomiast 15, 16 i 17 kwietnia ma się odbyć egzamin ósmoklasisty. Protest nauczycieli może więc w dużym stopniu wpłynąć na organizację wyżej wymienionych egzaminów.

06-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

strajk-nauczycieli-co-zrobic-w-przypadku-zamkniecia-szkoly-8732-00r2kc