REKLAMA

STOBIERNA. 15 nielegalnych imigrantów w naczepie tira! (FOTO)

STOBIERNA, RZESZÓW / PODKARPACIE. Wspólne działania funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Policji i KAS doprowadziły do zatrzymania na Podkarpaciu 15-osobowej grupy imigrantów z Syrii. Cudzoziemcy podróżowali ukryci w naczepie tira. Za przerzut do Niemiec zapłacili gangom z południowej Europy po około 2 tysiące euro każdy z nich. Jest to najliczniejsza grupa imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kilku lat.

14-191077

Foto (3): Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

W środę 24 lutego w późnych godzinach wieczornych Policja z Rzeszowa poinformowała Straż Graniczną, że na parkingu w Stobiernej (powiat rzeszowski) z naczepy litewskiego tira wyszła grupa cudzoziemców. Niezwłocznie na miejsce udał się patrol Straży Granicznej, KAS oraz Policji.

Zastany stan rzeczy wskazywał, że w naczepie tira między ładunkiem materiałów tekstylnych transportowanych na Litwę podróżowała grupa osób. Funkcjonariusze KAS stwierdzili przecięcie linki celnej zabezpieczającej transport towaru. Również plandeka została uszkodzona. Z ustaleń strażników granicznych wynikało, że kierowca tira nie wiedział, iż w naczepie przewozi ludzi.

Podczas zatrzymania samochodu na parkingu nielegalni imigranci opuścili naczepę i udali się w kierunku pobliskiego lasu. Rozpoczęły się działania poszukiwawcze. Grupę zatrzymano około 3-4 kilometrów od parkingu.

Wśród cudzoziemców było 12 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od 17 do 33 lat. Nie posiadali dokumentów, ani pieniędzy. Przyznali, że pochodzą z Syrii. Składali już wnioski o azyl będąc w Grecji, a następnie postanowili na własna rękę udać się … ”w podróż swojego życia – do Niemiec”.

14-191076

Za przerzut i zorganizowanie transportu imigranci zapłacili organizatorom z południa Europy po 2 tysiące euro każdy. W trakcie zatrzymania byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza. Stan ich zdrowia został oceniony jako dobry. W Placówce SG w Rzeszowie – Jasionce otrzymali ciepły posiłek i napoje.

Aktualnie, trwają czynności związane z ustaleniem tożsamości zatrzymanych, trasy przejazdu i statusu prawnego. To najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kliku lat na Podkarpaciu.

W ubiegłym roku na podkarpackiej granicy państwowej zatrzymano łącznie 137 nielegalnych imigrantów w tym 73 osoby na granicy ze Słowacją. Wśród zatrzymanych dominowali ob. Turcji i Afganistanu.

14-191075

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

25-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

stobierna-15-nielegalnych-imigrantow-w-naczepie-tira-foto-4884-00r2kc