REKLAMA

Stefan Banach patronem Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego

RZESZÓW. Wybitny matematyk Stefan Banach został honorowym patronem Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie.

Uroczystość zorganizowano 12 marca. Uświetnił ją wykład prof. Krzysztofa Ciesielskiego na temat życia i naukowych dokonań Stefana Banacha, powołanie szkolnego Koła Matematyków oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Stefan Banach był wybitnym polskim matematykiem, jednym z przedstawicieli słynnej lwowskiej szkoły matematycznej. Był autorem ponad 60 prac naukowych i twórcą wielu twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu działów matematyki, między innymi wprowadził jedno z najważniejszych pojęć analizy funkcjonalnej — przestrzeń noszącą jego nazwisko, czyli „Przestrzeń Banacha”.

2_133

– W naszym liceum matematyka to klucz do sukcesu. W ubiegłym roku matura rozszerzona z matematyki wypadła u nas znakomicie. Uzyskaliśmy średnią 72%, a najwyższy wynik w Rzeszowie wynosił 73 %, natomiast z informatyki zazwyczaj mamy najwyższą średnią z matur – powiedziała Renata Łunarska, dyrektor ALO.

Dyrektor dodała również, że wysokie wyniki nauczania z matematyki to efekt pracy nie tylko bardzo dobrych nauczycieli i uczniów, ale także dofinansowania zmian w zakresie lepszej organizacji nauczania tego przedmiotu.

3_104

Podczas uroczystości dr Arkadiusz Lisak, nauczyciel matematyki w ALO, ogłosił powstanie Koła Matematyków im. prof. Stefana Banacha i przedstawił jego pierwszych członków.

– Chcemy dziś stworzyć przestrzeń, w której pasjonaci matematyki, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, będą mieli możliwość dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz inspiracjami. Celem Koła Matematyków jest nie tylko wspieranie tych, którzy już odkryli radość z rozwiązywania problemów matematycznych, ale także zachęcanie innych do odkrywania piękna tej nauki. Wierzymy, że matematyka nie musi być trudna i abstrakcyjna – może być ekscytującą przygodą pełną odkryć i rozwiązań – powiedział Arkadiusz Lisak.

1_194

Uroczystość zwieńczyło odsłonięcie tablicy poświęconej Stefanowi Banachowi na korytarzu ALO, dokonały jej  Renata Łunarska oraz Prorektorka WSIiZ ds. Nauczania dr Barbara Przywara. Autorką projektu tablicy jest dr Patrycja Longawa, nauczycielka projektowania graficznego w klasach o profilu humanistyczno-artystycznym w ALO.

Uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia filmu „ALO matematyką stoi”, w którym wypowiadają się absolwenci ALO, studenci informatyki i matematyki, a wśród nich Patryk Babiarz, profesor na Uniwersytecie w Georgii w USA oraz fragmentów filmu poświęconego prof. Stefanowi Banachowi z udziałem prof. Małgorzaty Waksmundzkiej-Hajnos, siostrzenicy uczonego.

4_60

W uroczystości wzięła udział: Podkarpacka Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, władze WSIiZ z Rektorem prof. Andrzejem Rozmusem na czele. Prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Matematycznego dr Anna Szpila, która odczytała list gratulacyjny od Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego prof. Jacka Miękisza. Honorowym gościem uroczystości była Ewelina Greczek, krewna Stefana Banacha – studentka matematyki.

Źródło: Renata Łunarska.

 

18-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)