REKLAMA

Startuje konkurs „Junior Innowacji Podkarpacia 2018”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Niekiedy od takiego konkursu zaczyna się poważna przygoda z biznesem. 23- letnia Liudmyla Prochko dwa lata temu zajęła w nim trzecie miejsce, ale po raz pierwszy uwierzyła, że może się mierzyć z większymi wyzwaniami biznesowymi. Od tego czasu w ramach platformy startowej udało się jej zdobyć 800 tys. zł dotacji na start-up Robosoccer sp. z o.o., a w grudniu 2017 roku w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce wystartowała z kolejną firmą Careers Ninja sp. z o.o. Niech będzie to zachęta dla studentów, absolwentów i młodych pracowników naukowych uczelni wyższych.

 

Tegoroczna edycja „Juniora Innowacji Podkarpacia” organizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. startuje 29 stycznia, zaś zgłoszenia konkursowe można składać do 2 marca 2018 roku.

 

Ideą konkursu organizowanego od 2007 roku jest promowanie przedsiębiorczości wśród studentów i młodych naukowców. W tym roku odbędzie się VIII edycja konkursu, a organizatorzy mają nadzieję, że liczba zgłoszonych pomysłów będzie nie mniejsza niż dwa lata temu, kiedy o tytuł „Juniora Innowacji Podkarpacia” ubiegało się 29 uczestników.

 

W konkursie mogą startować:
– studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych,
– absolwenci studiów, ale ze stażem nie dłuższym niż 4 lata od czasu ukończenia edukacji,
– młodzi pracownicy naukowi podkarpackich uczelni wyższych posiadający dyplom magistra, ale bez tytułu doktora i z doświadczeniem w pracy badawczej nie dłuższym niż 4 lata po uzyskaniu tytułu magistra.

 

Wszyscy zainteresowani od 29 stycznia do 2 marca 2018 roku powinni złożyć podpisany formularz zgłoszeniowy, w którym opiszą swój pomysł na biznes. Spośród zgłoszonych propozycji komisja konkursowa do 19 marca wybierze 10 najlepszych pomysłów.

 

Osoby, które zakwalifikują się do najwyżej ocenionej „10”, wezmą udział w 4-dniowych warsztatach prowadzonych przez dr Martę Czyżewską, cenionego trenera w środowisku start-upowym, która nie tylko podpowie młodym kandydatom na przedsiębiorców, jak napisać biznesplan, ale przeprowadzi z nimi intensywny kurs przedsiębiorczości.

 

Wspomniane warsztaty są równie cenne, jak zaplanowane nagrody rzeczowe wartości ok. 4,5 tys. zł za zajęcie pierwszego miejsca oraz ok. 3,5 tys. zł za miejsce drugie i ok. 2 tys. zł za miejsce trzecie. Uczestnicy dowiedzą się, jak formalizować swoje biznesowe projekty, gdzie można na nie pozyskać środki, jak działają fundusze venture, w jaki sposób przygotować się do udziału w platformach startowych, a przede wszystkim nauczą się prezentacji i rozmów z inwestorami. Sesje pitchingowe to dziś bardzo popularna formuła wśród start-upowców, gdzie ma się zaledwie 5 minut, by przedstawić ideę swojego biznesu, jego zalety i ewentualne ryzyka. W tym czasie trzeba na tyle zaintrygować i przekonać do siebie inwestora, by ten zechciał kontynuować biznesowe rozmowy. Trudna, ale wysoko ceniona sztuka prezentacji w start-upowych przedsięwzięciach.

 

Po warsztatach biznesowych autorzy 10 najlepszych pomysłów będą mieli czas na przygotowanie biznesplanów – na tym etapie, w razie większych kłopotów, także będą mogli liczyć na drobne wskazówki ze strony trenera oraz pracowników RARR S.A. Dziesięć gotowych biznesplanów oceni komisja konkursowa i wybierze trzy najlepsze. W ostatnim, trzecim etapie konkursu, najciekawsze trzy koncepcje biznesowe będą się prezentować przed komisją, a ta zdecyduje o pierwszym, drugim i trzecim miejscu „Juniora Innowacji Podkarpacia 2018”.

 

Jest też bardzo prawdopodobne, że tegoroczne wręczenie nagród będzie miało uroczystą oprawę i odbędzie się przy okazji spotkania Parków Technologicznych działających w ramach programu Polska Wschodnia, a które zaplanowane jest w Inkubatorze Technologicznym w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. Tam też młodzi, wyróżnieni przedsiębiorcy mieliby szansę pokazania swoich propozycji szerszej publiczności.

 

– Doskonale pamiętam tamte emocje – wspomina Liudmyla Prochko. – Po raz pierwszy spróbowałam działania na własny rachunek i… zdobyłam trzecie miejsce, co było zaskoczeniem, bo marzyłam o pierwszym (śmiech). Jednocześnie była to dobra lekcja pokory. Udowodniłam sobie, że już coś potrafię, ale nie miałam złudzeń, jak dużo pracy przede mną, jeśli chcę skutecznie działać w biznesie.

 

Liudmyla Prochko_

Liudmyla Prochko

 

Nagrodę otrzymała za „TeVita inteligentny system do tworzenia herbat ziołowych”. System przetwarza wprowadzoną przez użytkownika informację, szuka w bazie danych potrzebnych elementów, komponuje z nich różne rodzaje herbat i wyświetla użytkownikowi listę herbat dopasowanych do jego indywidualnych potrzeb. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie unikalnej usługi na rynku herbat, dzięki czemu klient nie jest uzależniony od z góry ustalonych rodzajów herbat  i może sam stworzyć przepis pod swoje konkretne potrzeby.

 

– Ten pomysł ciągle czeka na realizację, ale absolutnie z niego nie rezygnuję. Uwielbiam herbaty ziołowe i sądzę, że wcielę go w przyszłości w życie – dodaje Liudmyla Prochko.

 

Ta absolwentka „Turystki i Rekreacji” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która na studia do Polski przyjechała spod Równego na Ukrainie, ale nie było w tym przypadku, gdyż jej rodzina pochodzi z Krempnej w Beskidzie Niskim, skąd po II wojnie światowej zostali wysiedleni, ostatnie dwa lata wykorzystała na rozwijanie kolejnych, większych pomysłów biznesowych.

 

Po drodze była jeszcze praca dla dwóch spółek informatycznych Cervi Robotics i ServoCode, ale to, w co najbardziej dziś się angażuje, związane jest z Careers Ninja sp. z o.o., której jest właścicielką. Firma zajmuje się tradycyjną i zdalną rekrutacją informatyków dla firm z branży IT, a ci są wyszukiwani spośród polskich, ukraińskich i białoruskich specjalistów.

 

– Z Rzeszowem jestem związana od ponad 5 lat i to naprawdę dobry dla mnie czas. Czekają też kolejne wyzwania i pomysł na kolejną firmę do następnej edycji platformy startowej, w której na pewno wezmę udział – zapowiada młoda właścicielka Careers Ninja. – W życiu warto podejmować każde wyzwanie biznesowe – doświadczenia zawsze procentują. Od startu w „Juniorze Innowacji Podkarpacia” zaczęła się moja przygoda z biznesem. Wtedy po raz pierwszy odważyłam się poddać własne umiejętności, pomysły pod publiczną ocenę, także krytyczną i choć było to dla mnie trudne, skutecznie przełamałam opory przed angażowaniem się w kolejne projekty. Tym bardziej, że nie ma głupich pomysłów. Są tylko takie, które wymagają większego zaangażowania i dopracowania.

 

Untitled-1

 

materiały nadesłane

29-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

startuje-konkurs-junior-innowacji-podkarpacia-2018-00e8mc