REKLAMA

ŚRODA. Protest taksówkarzy w centrum Rzeszowa!

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Będziemy walczyć do upadłego – zapowiadają taksówkarze, którzy w środę 25 listopada będą protestować na ulicach Polskich miast. Strajk odbędzie się również w Rzeszowie.

pexels-photo-1448598

Foto: pexels.com

W środę 25 listopada o godzinie 16:00 na parkingu przy hali Podpromie zbiorą się protestujący taksówkarze, którzy około godziny 17:00 zablokują ulice w centrum Rzeszowa. Mowa tu prawdopodobnie o ulicach Szopena, Targowej oraz o alejach Piłsudskiego i Cieplińskiego. Dokładne szczegóły trasy nie zostały podane.

Środowy protest taksówkarzy dotyczy tego, by branża taxi została objęta wsparciem finansowym w ramach projektowanej tarczy antykryzysowej. Strajk jest organizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Taxi, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych krajowych organizacji środowiskowych taksówkarzy.

W tym samym dniu Senat RP obraduje nad projektem ustawy ws. przeciwdziałania skutkom Co-vid 19. Mimo pism oraz wcześniejszych protestów poprawki uwzględniajace taksówkarzy w tarczy zostały odrzucone w Sejmie. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w postaci zamknięcia lokali gastronomicznych, pubów, dyskotek, kin, teatrów, a także szkół i uczelni wyższych, przychody uzyskiwane przez taksówkarzy zmalały nawet o 90 procent. Brak pomocy finansowej ze strony rządu skutkować będzie bankructwem tysięcy polskich przedsiębiorców trudniących się zarobkowym przewozem osób taksówką – informuje Sławomir Bazan we wpisie na Facebooku dotyczącym protestu w Rzeszowie.

Kolumna taksówek przejedzie ulicami największych polskich miast takich, jak: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Płock, Poznań, Rzeszów, Trójmiasto, Warszawa.

W każdym z miast lokalny organizator złoży petycję do rządu we właściwym urzędzie wojewódzkim lub regionalnej siedzibie partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

Treść petycji taksówkarzy (zapis oryginalny):

Włączenie taksówkarzy w grupę przedsiębiorców mających otrzymać wsparcie finansowe w ramach tarczy antykryzysowej nazywanej potocznie „Tarczą 6.0”

Uzasadnienie:
Wprowadzone przez rząd obostrzenia w postaci zamknięcia lokali gastronomicznych, kin, dyskotek, pubów, a także szkół i uczelni wyższych w sposób znaczący, bo aż o 90% zredukowało przychody uzyskiwane przez taksówkarzy. W związku z ograniczonym przemieszczaniem się ludzi ilość klientów korzystających z usług taksówek spadła w sposób bardzo znaczący.


Kolejnymi postulatami branży są także:

  1. Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. uregulowań prawnych dla pośredników wydających zlecenia nielegalnym przewoźnikom.
  2. Przywrócenie egzaminów ze znajomości topografii miasta oraz przepisów prawa miejscowego.
  3. Skuteczna egzekucja obowiązującego prawa przez służby w zakresie ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów prawa pracy i kodeksu skarbowego. Jedna usługa – jedno prawo dla wszystkich.
  4. Powołanie zespołu roboczego w skład którego wejdą również przedstawiciele branży taxi, którego celem byłoby przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
  5. Wprowadzenie dla kandydatów na taksówkarzy, będących obcokrajowcami obowiązku uzyskania polskiego prawa jazdy oraz zaświadczenia niekaralności z kraju swojego pochodzenia.

Uzasadnienie:
Proponowane zmiany uszczelnią rynek usług transportowych niwelując w ten sposób zjawisko tzw. „szarej strefy”, a także podniosą jakość usług świadczonych przez taksówkarzy w związku ze zwiększeniem wymogów formalnych w zakresie kwalifikacji zawodowych co w sposób wymierny przełoży się na bezpieczeństwo pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Facebook, protesttaksowkarzy.pl

25-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

sroda-protest-taksowkarzy-w-centrum-rzeszowa-6060-00r2kc