REKLAMA

Spotkanie licealistów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rzeszowie w ramach Podkarpackiego Centrum Debaty Młodzieżowej odbyła się dyskusja licealistów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie zorganizowały wspólnie samorządy uczniowskie IV oraz VIII Liceum Ogólnokształcącego wraz z Radą Młodzieży Rzeszowa oraz przedstawicielami Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W dyskusji wzięli udział kandydaci do PE reprezentujący poszczególne komitety wyborcze.
Celem tego spotkania jest ukazanie pozytywnych aspektów obecności Polski w strukturach UE. To nie jest debata polityczna, lecz społeczna. Chcemy tutaj także pokazać jak wyglądają realia unijne w kontekście zbliżających się wyborów – Tomasz Pajęcki, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzeszowie.

Spotkania organizowane w ramach Podkarpackiego Centrum Debaty Młodzieżowej cieszą się olbrzymia popularnością.- Dyskusja ma przede wszystkim uświadomić młodym ludziom, jak funkcjonuje PE. Przewodniczący samorządu szkolnego zwrócił też uwagę na  to w jaki sposób korzystamy z  funduszy unijnych – te działania widać na każdym krokudofinansowywane są budowy parków, obiektów sportowych, wyposażenie pracowni komputerowych, laboratoriów, itd. wyliczał Bartosz Płocicki, przewodniczący samorządu uczniowskiego w VIII LO w Rzeszowie.

W czasie spotkania kandydaci startujący z naszego regionu mieli określić swoje stanowisko dotyczące m.in. perspektyw młodych ludzi w UE, związanych z obecnością Polski w jej strukturach. Odpowiadali także na pytania dotyczące roli europosła, wspominali początki swojej kariery w polityce. – Taka dyskusja jest potrzebna, ponieważ  aktywizuje młodzież do tego, aby  włączać się w życie społeczne, brać udział w wyborach a przy tym rozumieć sens tego działania – dodaje dyrektor.

– Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tematyką unijną – podkreśla europoseł Elżbieta Łukacijewska, która przed debatą prowadziła specjalny wykład dla uczniów ZSO nr 3.
Pytali o środki unijne, regulacje dotyczące np. kwot mlecznych, zasad wędzenia wędlin metodą tradycyjną, liczbę urzędników. Ta aktywność młodych ludzi i ich znajomość tematyki związanej z funkcjonowaniem PE jest bardzo różna. Dla mnie osobiście takie spotkanie jest nowym doświadczeniem. Dla licealistów, jak sądzę,  to doskonała lekcja wiedzy o tym jakie są programy unijne, szanse, z czego mogą skorzystać, a czym niestety nie zawsze się interesują- tłumaczy europosłanka.

W dyskusji wzięli udział: Elżbieta Łukacijewska (europosłanka, kandydatka PO), Tomasz Kamiński (poseł na Sejm, kandydat z ramienia SLD), Dariusz Dziadzio (PSL), Marta Niewczas (Europa +), Krystyna Wróblewska (PiS), Tomasz Kloc (Polska Razem Jarosława Gowina).

Debatę prowadził dr Hubert Sommer, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

28-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

spotkanie-licealistow-z-kandydatami-do-pe-zdjecia