REKLAMA

Sportowiec z Podkarpacia jako pierwszy zdobędzie Diadem Polskich Gór!

 

Paweł Pabian chce zapisać się na kartach historii jako pierwszy Polak, który podczas jednej wyprawy zdobędzie wszystkie 80 szczytów Diademu Polskich Gór. To niewątpliwie jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie postawił przed sobą pochodzący z Krasnego sportowiec – całą trasę zamierza pokonać samodzielnie, bez asysty, zdobywając kolejne szczyty w ciągu zaledwie kilkunastu dni.

foto:materiał nadesłany

Paweł Pabian to człowiek, który w swojej karierze stawił czoła niejednemu wyzwaniu. Na co dzień przewodnik górski oraz Prezes Akademickiego Oddziału PTTK w Rzeszowie ma na koncie m.in. zdobycie najwyższego szczytu Alp Mont Blanc (4810 m n.p.m.) oraz położonego w Kirgistanie Piku Lenina (7134 m n.p.m.). W poprzednich latach również podejmował podobne wyzwania, w ramach których ustanowił rekord czasowy zdobywając Niebieski Szlak Karpacki (450km) w ciągu zaledwie 164 godzin. Rok później wspiął się na 28 szczytów Korony Polski w czasie 110 godzin i 50 minut, tym samym poprawiając poprzedni rekord prawie o dobę. Każdy z wyznaczonych celów realizował bez wsparcia osób z zewnątrz, co oprócz wielu miesięcy przygotowań wymagało również ogromnej determinacji oraz samodyscypliny.

W tym roku Paweł Pabian tradycyjnie już zawiesił poprzeczkę na jeszcze wyższym poziomie, stawiając przed sobą najtrudniejsze jak do tej pory wyzwanie. Za cel obrał zdobycie wszystkich 80 szczytów Diademu Polskich Gór w ramach jednej wyprawy.

Sportowiec wyruszy 1 września w kierunku Sudetów gdzie rozpocznie wspinaczkę. Będzie poruszał się samochodem, którym dotrze pod kolejne wzniesienia, aby następnie jak najszybciej zdobywać kolejne szczyty. Czas realizacji wyzwania będzie liczony od momentu dotarcia do podnóża pierwszej góry, aż do zdobycia ostatniego ze szczytów. Pomiędzy poszczególnymi miejscami docelowymi sportowiec będzie poruszał się samochodem, w którym – ze względu na oszczędność czasu – będzie również jadał oraz spał.

Tak jak w przypadku poprzednich wypraw, również w tym roku mam zamiar zdobyć kolejne szczyty bez wsparcia innych osób. Fakt, że jeszcze nikomu nie udało się zdobyć 80 szczytów Diademu Polskich Gór w ramach jednej wyprawy sprawia, że odczuwam jeszcze większą motywację do działania. Wierzę, że mi się uda, bo góry to część mnie – komentuje Paweł Pabian. Cel nie należy do najłatwiejszych, jednak sportowiec nie raz już udowodnił, że jest ogromnie zdeterminowany w pokonywaniu kolejnych barier.

Diadem Polskich Gór to makroregionalna odznaka turystyki kwalifikowanej, która ustanowiona została w 2013 roku. Najwyższy ze szczytów to oczywiście tatrzańskie Rysy (2499m n.p.m.), natomiast najniższy to Łysica w Górach Świętokrzyskich (612m n.p.m.). Cała trasa przechodzi przez obszary następujących makroregionów: Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Sudety Wschodnie, Podgórze Sudeckie oraz Wyżynę Kielecką.Partnerem strategicznym wyprawy Pawła Pabiana na Diadem Polskich Gór jest firma Flotex Polska. Zmagania sportowca będzie można śledzić na bieżąco na Facebooku.

21-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

sportowiec-z-podkarpacia-jako-pierwszy-zdobedzie-diadem-polskich-gor