REKLAMA

Dyrekcja szpitala przy Lwowskiej: Spór zbiorowy pielęgniarek jest bezprawny!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie zareagował na opublikowane przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oświadczenie o rozmowach związków pielęgniarek z zarządem województwa. Krzysztof Bałata zarzuca związkom “przekłamanie faktów”.

balata

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego / na zdjęciu Krzysztof Bałata

Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu biura prasowego KSW nr 2 w Rzeszowie, które wypowiedziało się w imieniu dyrektora Krzysztofa Bałaty (zapis oryginalny):

W zawiązku z kolejnymi przekłamaniami faktów, jakie do mediów podają przedstawiciele organizacji związkowych informujemy, iż:

W dniu 31 grudnia 2019 roku Dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie skierowała do Sądu powództwo mające na celu zapobieżenie szkodzie, przeciwko dwóm organizacjom związkowym: Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.  

W pozwie Szpital dochodzi nakazania pozwanym organizacjom związkowym zaniechania prowadzenia sporu zbiorowego, uznając go za bezprawny. Sprawa prowadzona jest w trybie art. 429 kodeksu cywilnego w zakresie prewencyjnego zapobieżenia szkodzie, która została ustalona na poziomie 100 tys. zł. Jest to szkoda jaka mogłaby powstać w przypadku utraty przychodów Szpitala przez jeden dzień. Jest to wartość przedmiotu sporu, nie jest to natomiast roszczenie o zapłatę tej kwoty.  Roszczeniem w tej sprawie jest tylko i wyłącznie zaniechanie sporu zbiorowego, który jest bezprawny. 

W związku z bezprawnością działania dwóch związków oraz wystąpieniem zagrożenia bezpośredniej szkody po stronie Szpitala, powództwo stało się konieczne. Dyrekcja Szpitala nie będzie biernie przyglądała się próbom destabilizacji pracy Szpitala i podejmuje kroki mieszczące się w granicach prawa. Jeśli ktoś nieodpowiedzialnie narusza zawarte porozumienia to musi się liczyć z konsekwencjami.

W imieniu Dyrektora Szpitala,

Biuro Prasowe.

Według informacji, które przekazał wcześniej Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, w środę mają się odbyć rozmowy zarządu województwa z przedstawicielami związków zawodowych szpitala – Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W oświadczeniu poinformowano, że weźmie w nich udział także “pracodawca”.

Związek Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych (ZPOiA) oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) chcą, by dyrektor cofnął zwolnienia dla dwóch pielęgniarek, Katarzyny Ciury oraz Joanny Buż – przewodniczącej i wiceprzewodniczącej ZPOiA. Związki nie zauważyły przeciwwskazań do takiej decyzji dyrekcji. Kolejnym ich żądaniem jest wycofanie przez dyrektora placówki pozwu sądowego oraz zapłaty 20 tysięcy złotych na cel społeczny wobec pielęgniarki Sylwii Rękas, przewodniczącej OZZPiP.

Źródło: red., materiały nadesłane

ZOBACZ TAKŻE: RZESZÓW. Zarząd województwa rozmawiał z pielęgniarkami KSW nr 2 [KOMUNIKAT]

26-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

spor-w-szpitalu-przy-lwowskiej-dyrekcja-uznala-spor-zbiorowy-pielegniarek-za-bezprawny-9038-00r2kc