REKLAMA

Spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej z międzynarodową nagrodą!

Spektakl “Lwów, nie oddamy” Teatru imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zdobył nagrodę w międzynarodowym festiwalu teatralnym KONTRAPUNKT. To pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla tego teatru.

60604352_2027865177342667_1517812631765778432_n

Foto: facebook.com/FestiwalKontrapunkt

Spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery został laureatem Grand Prix 54. festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie. To olbrzymi sukces Siemaszkowej – pierwsze w historii zwycięstwo w międzynarodowym festiwalu teatralnym.

“Lwów nie oddamy” to opowieść o niełatwych współczesnych stosunkach polsko-ukraińskich. Katarzyna Szyngiera (reżyserka dzieła) stworzyła spektakl na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych, pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

W przygotowaniu tego dzieła brali udział twórcy z różnych dziedzin – aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. “Lwów nie oddamy” to opowieść o tym, jak pamięć o przodkach rodzi uprzedzenia, które prowadzą nawet do nienawiści. Mimo wielu wspólnych cech, Polska i Ukraina tworzą swoją historię na bazie przeszłości.

Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT jest jednym najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych. Niezmiennie, od ponad pół wieku, jego sednem jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na teatralnych scenach ważne i wartościowe. To swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja. Grand Prix Przeglądu przyznaje w głosowaniu publiczność, spektakle nurtu konkursowego ocenia także profesjonalne jury.

Wspomniana sztuka Teatru imienia Wandy Siemaszkowej, oprócz nagrody w festiwalu KONTRAPUNKT, zdobyła też wcześniej główną nagrodę 5. Festiwalu Nowego Teatru.

Źródło: kontrapunkt.pl, teatr-rzeszow.pl

14-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

spektakl-teatru-im-wandy-siemaszkowej-z-miedzynarodowa-nagroda-8903-00r2kc