REKLAMA

Spadek przychodów większy niż spadek kosztów uzyskania – raport GUS

W I półroczu 2020 roku spadek przychodów ogółem (5,2%) był większy niż spadek kosztów ich uzyskania (4,4%). Wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw były niższe od uzyskanych rok wcześniej. Pogorszyły się również wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Nakłady inwestycyjne były niższe o 6,1% od notowanych w I półroczu 2019 roku (kiedy miał miejsce wzrost o 19,0%).

Przychody ogółem były niższe o 5,2% od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania spadły o 4,4%. Pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów z 95,0% przed rokiem do 95,8%. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów spadły o 5,4%, a koszty tej działalności – o 5,2%.

Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniósł 63,3 mld zł i był niższy o 9,2% niż w I półroczu 2019 roku. Wynik finansowy z pozostałej działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 6,8 mld zł i był wyższy o 2,2 mld zł niż przed rokiem. Zanotowano pogorszenie wyniku na operacjach finansowych (minus 7,5 mld zł wobec 4,1 mld zł w I półroczu 2019 roku).

wyk

Dane prezentowane w niniejszym opracowaniu dotyczą 17 119 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. Dane nie obejmują rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa (sekcja A według PKD 2007); działalności finansowej i ubezpieczeniowej (sekcja K według PKD 2007); szkół wyższych; samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej; instytucji kultury posiadających osobowość prawną oraz związków zawodowych, organizacji religijnych i politycznych.

 

Źródło: GUS

Autor: Amelia Krupik

24-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

spadek-przychodow-wiekszy-niz-spadek-kosztow-uzyskania-raport-gus-6251