REKLAMA

Sołectwa z gminy Boguchwała nie chcą do Rzeszowa

BOGUCHWAŁA / PODKARPACIE. Opublikowano wyniki przeprowadzonych na terenie gminy Boguchwała konsultacji społecznych w sprawie przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Kielanówka i części Racławówki (Racławówka Doły). Z konsultacji wynika, że mieszkańcy gminy Boguchwała nie chcą przyłączenia sołectw do Rzeszowa.

Przechwytywanie_34

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

 

W przeprowadzonych na terenie Gminy Boguchwała konsultacjach wzięło udział ponad 18 procent wszystkich mieszkańców gminy (oddano 3 825 ważnych głosów na pytanie dotyczące Racławówki Doły oraz 3 830 głosów na pytanie dotyczące Kielanówki).

Mieszkańcy po raz kolejny w ciągu ostatnich lat stanowczo wypowiedzieli się przeciwko dzieleniu i osłabianiu Gminy Boguchwała przez Rzeszów. Liczny udział w konsultacjach świadczy o tym, że jest to sprawa bardzo ważna i istotna z punktu widzenia rozwoju lokalnej społeczności – w Rzeszowie w konsultacjach w tej samej sprawie wzięło udział tylko 2 % mieszkańców – pisze w oświadczeniu Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały.

 

Wyniki konsultacji ws. Racławówki Doły

Przeciwnych przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa było 85,4% wszystkich głosujących mieszkańców gminy Boguchwała, za opowiedziało się 12,1%, a wstrzymało się od głosu 2,5% mieszkańców.

Wśród mieszkańców Racławówki przeciwnych przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa było 74,1% mieszkańców Racławówki.

 

Wyniki konsultacji ws. Kielanówki

W przypadku pytania o przyłączenie sołectwa Kielanówka do Rzeszowa przeciw zagłosowało 84,3% głosujących mieszkańców gminy Boguchwała, za tym pomysłem było 14,2%, a wstrzymało się 1,5%.

Wśród mieszkańców Kielanówki przeciwnych przyłączeniu Kielanówki do Rzeszowa było 51,2% mieszkańców Racławówki.

Jako Burmistrz Boguchwały na najbliższej sesji rady miejskiej zaproponuję, zgodnie z wolą mieszkańców, podjęcie uchwał sprzeciwiających się planom poszerzenia Rzeszowa, zarówno o Kielanówkę, jak i Racławówkę Doły. Kolejnym krokiem będzie podjęcie stosownej uchwały przez Radę Miasta Rzeszowa. Mam nadzieję, że również rzeszowscy Radni wezmą pod uwagę głos mieszkańców Gminy Boguchwała. Może się jednak okazać, że ostatecznie w tej sprawie opinię będzie wydawać Wojewoda Podkarpacki, która jednak już w tamtym roku jednoznacznie stała na stanowisku, że przyłączanie pojedynczych sołectw nie jest dobrym rozwiązaniem. Na ręce Wojewody trafią również zebrane przez mieszkańców listy z głosami sprzeciwu wobec przyłączania Kielanówki i Racławówki Doły do Rzeszowa – oświadczył burmistrz Kąkol.

 

Wyniki konsultacji w Rzeszowie

W Rzeszowie konsultacje w tej sprawie zakończono 28 lutego 2021 roku. Wzięło w nich udział 4087 mieszkańców Rzeszowa.

 

Na pytanie: Czy jesteś za zmianą granic Rzeszowa, polegającą na włączeniu do miasta Rzeszowa części obszaru sołectwa Racławówka, zwaną umownie przez mieszkańców „Racławówka Doły”, z Gminy Boguchwała:
– odpowiedzi „Jestem za” udzieliło 3271 osób (85,988%),
– odpowiedzi „Jestem przeciw” udzieliło 149 osób (3,916%),
– odpowiedzi „Wstrzymuję się” udzieliło 384 osób (10,094%).

Głosowało 3804 osób.

 

Na pytanie: Czy jesteś za zmianą granic Rzeszowa, polegającą na włączeniu do Miasta Rzeszowa obszaru sołectwa Kielanówka z Gminy Boguchwała:
– odpowiedzi „Jestem za” udzieliło 3550 osób (88,374%),
– odpowiedzi „Jestem przeciw” udzieliło 166 osób (4,132%),
– odpowiedzi „Wstrzymuję się” udzieliło 301 osób (7,493%).

Głosowało 4017 osób.

Źródło: Gmina Boguchwała, UM Rzeszowa

16-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

solectwa-z-gminy-boguchwala-nie-chca-do-rzeszowa-4405-00r2kc